www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=33107&kat=1
Saaremaa Sõjavara Selts peab plaani kogutud sõjatehnika väljanäitusele panna

Umbes kolm kuud tagasi loodud MTÜ Saaremaa Sõjavara Selts seab oma eesmärgiks kogutud ja säilitatud sõjatehnikat tulevikus ka rahvale näidata.

Kõik kolm MTÜ rajajat – Joel Nõukas, Sergei Ruus ja Margus Sinimets – on tegelenud sõjatehnika korjamisega eraldi, nüüd aga otsustasid nad luua ühistu. “Vara jääb igaühele endale, ühistu on mõeldud rohkem ruumide kordategemiseks ja tingimuste parandamiseks,” selgitas Joel Nõukas MTÜ loomise vajadust.

Sõjatehnika puudumise üle selts kurta ei saa. “Kui hakata detail haaval võtma, siis on vara kümneid tuhandeid,” lausus Nõukas, üks väheseid inimesi Eestis, kellel on ametlik luba relvi koguda. Ta on sõjatehnikat korjanud enda kinnitusel juba 15 aastat.

Relvad ja muu sõjapidamiseks vajaminev tehnika on pärit Esimesest maailmasõjast kuni Nõukogude ajani välja. Muinasaja relvad ja uuema-aegne tehnika teda ei huvita.

Kui ruumid on korralikult välja ehitatud ja turvatud, siis saavad sõjandushuvilised uudistada seal läinud sajandi relvi ja muud tehnikat. Sõjatehnika praegust asukohta ei tahtnud Nõukas avalikustada. Kui kõik korda tehtud, tulevad ka vastavad sildid ja teave.

Ene Kallas Oma Saar 16-02-2008