www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3196&kat=1
Jääl on ohtlik

17. jaanuaril kukkus Oliver (14) Kuressaare vallikraavis uisutades läbi jää. Mikko (17) ja Markus (12) aitasid õigesti tegutsedes Oliveri veest välja.

Päästja seletus:

Eile õhtul kella 19.30 ajal läksime koos Oliveriga uisutama. Ma ajasin endale uisku jalga, kui kuulsin sulpsatust. Oliver oli läbi jää kukkunud. Esimene asi, mis ta ütles, et Mikko mine kutsu kiirabi. Mina muidugi kiirabi kutsuma ei läinud. Algul käskisin tal käed laiali ajada ja rahulikult olla. Panin end pikali ja libistasin Oliveri juurde. Jää läks kogu aeg aina märjemaks ja hakkas pragunema. Läksin jää pealt ära ja murdsin esimese ettejuhtuva puu pealt puuoksa. Sellega tõmbasin ta välja. Mind aitas tõmbamise juures veel mu väikevend Markus. Kui Oliver välja sai andsin talle kohe oma dressipluusid ja me läksime tema juurde. Tegevus toimus keset vallikraavi.
Mikko

Heitlikud ilmad selle aasta talvel ei võimalda veekogudel jäätuda sellises ulatuses, kus inimestele oleks jääl käimine täiesti ohutu.

Kas minna jääle või mitte, jääb igaühe enda otsustada. Saare maakonnas ei anta jooksvat infot jääolude kohta merel ja siseveekogudel.

Jääle võib minna üks inimene, kui jää paksus on vähemalt 6 cm ja grupp, kui jää paksus ületab 12 cm. Lahtine lumi nõrgendab kandevõimet oluliselt.

Õhukese jää tõttu on ohtlikud sildade alused, roostikud, jõgede suubumiskohad merre või siseveekogudesse, allikakohad siseveekogudes. Kuressaare linnas vallikraavi sildade alused, Tori jõe suubumiskoht Tori sadamas.

Harrastuskalamehed võiksid jäässe raiutud kalapüügiaugud lippudega tähistada.

Läbi jää kukkunud inimene peab kohe käed laiali ajama, et mitte vee alla vajuda ning jalgadega konna liigutusi tehes ennast jääaugu kaldapoolses servas jääle lükkama, mingil juhul ei tohi kohe püsti tõusta, sest jää võib uuesti murduda.

Selle asemel tuleb ennast ohutusse kaugusesse veeretada.

Eestis uppus eelmisel aastal 86 inimest, jää tõttu 6, neist kaks lapsed.

SIRLE MATT Meie Maa 27-01-2001