www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=31380&kat=5
Hellamaa raamatukogu 60

Täna avatakse Keilas oktoobri lõpuni kestvad raamatukogupäevad. Hiiu Leht käis sel puhul külas tänavu kuuekümnendat tegutsemisaastat tähistanud Hellamaa raamatukogul.

Hellamaal juhatab huvilise raamatukokku Pühalepa vallavalitsuse juures seisev silt “Internet”. Nimelt asub raamatukogus ka avalik Internetipunkt. Paljudele Pühalepa vallas üles kasvanuile on see maja tuttav lasteaiana. Kui lapsed otsa lõppesid, hõivasid maja raamatud.

Leidsid sünnipäeva

Raamatukoguhoidja Maili Elleri sõnul selgus hiljaaegu, et Hellamaa raamatukogu on asutatud 1. jaanuaril 1947 ja koolmeister Priidu Lember sellest ajast raamatukogu juhatajana tööle võetud. Seega täitus raamatukogul tänavu 60 aastat.

Varem loeti raamatukogu tegutsemisaja alguseks 1948. aastast pärit dokumente ning 50. aastapäeva tähistati veel nendele andmetele tuginedes. Sellest ajast on teada ka Hellamaa raamatukogu tollane lugejate ja laenutuste arv: 130 lugejat ja laenutusi kümme korda enam, 1300.

Käesoleva aasta algul küündis lugejate arv 209-ni. Elleri arvates on see väga hea number, kuna külades, mida raamatukogu teenindab, elab ühtekokku ligi 350 inimest. Lugejaid käib Hellamaa, Tempa, Kuri, Reikama, Värssu, Puliste, Hagaste, Vilivalla ja Nõmba küladest. Viimasest kahest on lugejaid küll väheks jäänud, kuna Hellamaaga pole enam head ühendust. Varem liikus sel suunal kolhoosibuss.

Nõudlikud lugejad

Mõndagi on aastatega muutunud. Kui 70ndatel oli hiidlastel võimalus Hiiumaa keskraamatukogu raamatuid laenutada ka raamatubussist, siis tänapäeval poleks selline laenutusviis üldse mõeldav, arvab Eller.

Ka on lugejad muutunud väga nõudlikuks. Niipea kui raamatut on teleris või ajalehes reklaamitud, kohe küsitakse. Tihti isegi nii, et ei teata veel raamatu nime ega autoritki, ainult seda, et hommikul televiisoris näidati. Enamasti ongi uus raamat kogus juba olemas ja selle eest kiidab Eller Magnuse Äri, mis tegutseb ääretult operatiivselt.

Raamatukogus on praegu umbes 8000 raamatut, mis külaelanike arvu vaadates üsna paras. Teoste hulga määrab kahtlemata raamatute kõrge hind, aga lähtuda tuleb ka lugejate soovidest. Peamiselt küsitakse romaane, vähem teatmekirjandust.

Eriti hästi lähevad eesti kirjaniku Erik Tohvri, välisautoritest Nora Robertsi raamatud. Ajakirjadest loetakse enim Eesti Naist ja Elukirja. Lasteraamatutest on popid Astrid Lindgreni teosed, varem loeti hoolega ka Kristel Salu raamatuid, aga temalt pole viimasel ajal uusi ilmunud.

AIP-käsitööring-külaselts

Raamatukogus on avalikuks kasutuseks ka kolm Internetiühendusega arvutit. Kui varem oli teenus väga nõutud ja järjekorrad nädalatepikkused, siis praegu kasutavad neid peamiselt suvitajad. Ümberkaudsed elanikud saavad tänu valla serverile kasutada Internetti kodus ja tasuta, teab Eller. Lisaks on raamatukogu arvutites Windowsi asemel Linux, mis pole väga popp.

Tihemini võtavad tee raamatukokku ette käsitööringi naised ja seda juba 28 aastat järjest. Kolmapäeviti koguneb raamatukogu lugemistoa laua ümber üheksa naist. Kriitikat, et naised vaid sokke koovad, võtab Eller rahulikult: “Ja koovadki sokke, sest neid on võimalik müüa.”

Aeg-ajalt võetakse ikka ette ka peenemat näputööd. Koosviibimiste väärtuslikumaks osaks peab Eller aga hoopis neid juttusid, mis laua ümber kõneldakse. “Istume koos, vaatame vanu pilte, arutame läbi, kes fotodel on ja kus üldse midagi olnud on,” selgitas ta.

Just tema algatusel ja nende jutuajamiste tulemusel on kogutud väga põhjalik materjal Hellamaa ja Tempa külade kohta. Eller on ka mullu jaanuaris loodud Hellatempa külaseltsi (Internetikodu www.hellatempa.onepagefree.com ) esinaine.

Inimesed ja majad

Raamatukogu praegune juhataja asus tööle 1979. a novembris ning nüüdseks on ta töötanud sel ametikohal juba 28 aastat. Enne teda juhatas raamatukogu Vilge Elmi (1975-79), veel varem 23 aastat Ellen Naur (1953-75) ning esimesed kuus tööaastat (1947-53) Priidu Lember.

Eller rääkis, et tema jõudmine sellesse ametisse on kui anekdoot. Kärdla kooli ajal oli ta nii pioneeride kino- kui ka laste raamatusõprade klubis. Kooli lõpetades ei suutnud ta otsustada, kumb on südamelähedasem. Määravaks sai pere rahaline seis ja et Viljandisse raamatukogundust õppima minna olnuks liiga kulukas, sai temast kinomehhaanik.

Eller töötas kinos 17 aastat, mõnda aega paralleelselt ka lasteaias. Hiljem nii lasteaias kui raamatukogus. “Lõpptulemusena oli raamatukogu ikka parim valik ja raamatukogu on ka nii huvitav koht,” põhjendas Eller.

Kuni 1949. aastani asus raamatukogu koolimajas Hellamaal. Aastatel 1949-53 Kooli talus, mis ühtlasi oli ka raamatukogu juhataja Lemberi elamu ning 1953-70 Tempa külas Nauril, Ellen Nauri kodus.

Paljud mäletavad raamatukogu, mis tegutses kollases Põdra majas e Kreegi talus endise Hellamaa kaupluse kõrval bussipeatuse lähedal. Nüüd seda maja enam pole ja kauplusehoonegi räämas, raamatukogu on aga ikka alles ja vaid veidi tollasest asukohast eemal.

KADI LAID Hiiu Leht 19-10-2007