www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3089&kat=1
Kuressaare linnavalitsus teeb ühisgümnaasiumist sihtasutuse

Koolijuhtide soov kaasajastada SÜG-i internaati on viinud linnavalitsuse ettepanekuni teha munitsipaalkoolist sihtasutus, mis saab iseseisvalt tegelda oma arenguplaanide rahastamisega.

Kuna linnalapsi ühisgümnaasiumi internaadis ei ole, pole ka linnal huvi selle üksuse arendamiseks. Vallad omakorda ei tunne majutuskoha vastu huvi, kuna internaat on linna oma.
Samas tahaksid koolijuhid hakata internaati korrastama, et suvel turistide majutamisest saada täiendavat sissetulekut.
“Kool on nagu kahe tule vahel,” nentis SÜG-i direktor Viljar Aro.

Kõige hädavajalikuma remondi tegemiseks kulub umbes 1,5 miljonit krooni. “Tavalise ülalpidamise käigus sellist raha ei teki,” ütles Viljar Aro, kelle sõnul tuleb praegu umbes 40 õpilasele peavarju andev internaat rahaliselt ots-otsaga kokku. Investeeringuteks aga raha ei jätku.

Munitsipaalkool ei saa laenu

“Kool ei saa iseseisvalt laenu võtta, linna laenuressurss on aga üsna täis,” rääkis Aro ja lisas, et väljapääsuna pakkus linnavalitsus välja moodustada internaadi baasil sihtasutus, mis hakkaks end iseseisvalt majandama.

Arutelu käigus jõuti seisukohale, et kui juba sihtasutus teha, siis tervikuna, koos kooliga.

Rahastamise kõrval viitas Aro ka suuremale vastutuse määrale, mis sihtasutuse loomisega tekib. “Võibolla suureneb seeläbi heaperemehelik suhtumine ja kokkuhoidlikkus. Kooli majandamine oleks võibolla efektiivsem, kuigi minu arust on seda kõike võimalik teha ka munitsipaalkoolina koostöös linnavalitsusega,” rääkis Aro.

Europeldikud konkurentsivõimet parandama

Planeeritud 1,5 miljonit krooni on Aro sõnul vajalikud kõige esmase renoveerimise jaoks. Esimeses etapis tahab kool parandada internaadi majutustingimusi, ehitada välja korralikud sansõlmed ja osta tubadesse uus mööbel. Edaspidi välja vahetada ka hoone aknad. Majutuskohti tuleb uunevasse internaati 40-50.

Viljar Aro kinnitas, et laenutaotlus koos äriplaaniga, mida aitas koostada ettevõtluskeskus on läbi käinud ka pangast, kust see on saanud heaksiidu. “Laenu võiks saada kätte küll,” ütles Aro.

Majutusteenuse arendamise kõrval loodab kool ka oma õpitingimusi parandada. Aro sõnul saaks internaadi ruumides rajada tüdrukute käsitööklassi ja õppeköögi, kus õpetada lastele toitlustamist nii nagu õppekava ette näeb. Samuti rajada võimlemistundideks vajalikud duširuumid.

Linnavalitsus otsustas teisipäeval alustada sihtasutuse loomiseks vajalike dokumentide vormistamist, asutamisotsuse peab aga tegema linnavolikogu. “Selles mõttes on otsutamisega kiire, et maikuus tahaks esmased remondid ära teha,” nentis Aro.

Koolijuht: remont õpilaskoha hinda ei tõsta

Viljar Aro sõnul jääb arvestuste järgi õpilaskoha hind internaadis samale tasemele ka pärast selle remonti.
Remondilaenu hakatakse tagasi maksma suvisest majutusteenuse pakkumisest, sõnas koolijuht, viidates, et kindlasti jäävad võimalikud majutushinnad madalale tasemele.

“Koht peab teenima. Hinda võib tõsta kui kõrgele tahes, kuid meie eesmärk on, et täituvus oleks suur. Ükskõik mis taktikaga me teda majandame,” rääkis Aro.

Kuigi sihtasutusele ei saa omavalitsus enam teenuste hindu dikteerida ei tohiks praegu 550 krooni maksev ühiselamukoht direktori sõnul oluliselt kallineda. “Sihtasutuse nõukogus on ikkagi linnavolikogu ja valitsuse esindajad ja nõukogu dikteerib poliitika. Meie põhieesmärk on aga laste õppimisvõimaluste parandamine,” rääkis Aro.

Direktor möönis, et ühiselamukoha hinda mõjutab ka seal elavate laste arv. Valdadest ei tule paraku nii palju õpilasi, et internaat päris täis oleks.

Varasema saja asemel on praegu õpilaskodus umbes viiskümmend last. “Ma arvan, et kui Saaremaal oleks üks vald, siis seda probleemi poleks,” sõnas Aro.

MEHIS TULK Meie Maa 18-01-2001