www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30706&kat=3
Iraagi liidrid jõudsid üksmeelele rahvuslikus leppimises

Iraagi šiiitide, sunniitide ja kurdide liidrid jõudsid üksmeelele mitmes küsimuses, mida USA peab eluliselt tähtsaks rahvusliku leppimise saavutamiseks, ja allkirjastasid ühisavalduse.

Peaminister Nuri al-Maliki esinemine Iraagi televisioonis koos teiste juhtidega oli harvanähtav ühtsuse demonstreerimine ajal, mil toetus valitsusele mureneb. Kokkulepe on paljude kuude jooksul tähtsaim poliitiline areng Iraagis ning USA, kes loodab, et see vähendab usulahkude vahelist vägivalda, tervitas seda viivituseta, vahendas Reuters.

Läbimurre tuli kaks nädalat enne seda, kui president George Bushi tippametnikud Iraagis esitavad riigi kohta raporti, millel võib olla suur mõju USA poliitikale Iraagis.

Koos peaministriga osalesid pressikonverentsil kurdist president Jalal Talabani, sunniidist asepresident Tareq al-Hashemi, šiidist asepresident Adel Abdul-Mahdi ja osaliselt autonoomse Kurdistani piirkonna president Masoud Barzani.

Iraagi ametiisikute sõnul vähendatakse piiranguid endise Baathi partei liikmetele astumiseks avalikku teenistusse või sõjaväeteenistusse. Nad ütlesid ka, et saavutati konsensus provintsivalimiste korraldamiseks ja paljude ilma süüdistuseta vangis peetavate vabastamiseks.

Peaministri meedianõunik Yasin Majid ütles, et liidrid kiitsid heaks ka naftaseaduse eelnõu, mille suhtes on valitsuses juba kokku lepitud, aga mis pole veel jõudnud parlamenti. Kuid president Talabani kantselei tegi avalduse, et naftaseaduse eelnõu ja põhiseaduslike reformide üle tuleb veel diskuteerida.

Naftatulude jaotamist sätestava seaduse eelnõud peetakse tähtsaimaks eelnõude paketis, mis poliitilise võitluse tõttu al-Maliki valitsuses seisma on jäänud.

ETV24 27-08-2007