www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30700&kat=5
Regativõitja Juss Ojala kuninga vastuvõtul

Copa del Rey esikoha saanud purjetajaid autasustas Hispaania kuningas. 35jalaste kiiljahtide X-35 klassis kuldmedali võitnud eestlaste jahil seilas ja kuninga vastuvõtul käis kaheksa meeskonnaliikme seas ka hiidlane Juss Ojala (23).

“Võtsime osa ühest arvestatavamast purjeregatist ja saavutasime oma klassis esikoha. Hispaania kuningas Juan Carlos I autasustas meid. See on ammune traditsioon, kuna Hispaania kuningas on ka ise suur purjetamise fänn ja regatt Copa del Rey on väga suur üritus. Kuningas sõitis ka mõned regati etapid kaasa,” jagas Ojala muljeid.

28. juulist 4. augustini Hispaanias Mallorcal toimunud Vahemere suurimal regatil 26. Copa del Rey võitsid Eesti purjetajad kapten Mati Sepaga roolis X-35 klassis kuldmedali, teatas Eesti Jahtklubide liit. Eestlased purjetasid võistlustulle jahil Marina Rubicon.

Kapten Mati Sepa juhtimisel sõitsid meeskonnas Juss Ojala, Raul Grigorjev, Karl Kolk ja Meelis Siniloo ning hispaanlased Rafael Lorenzo, Miguel Lorenzo ning Natalia Via-Dufresne.

Eestlased võitsid 12 võistlussõidust viis, kahes sõidus finišeeriti teisena. Ülejäänud sõitudes kuulusid sportlastele 3., 5., 4., 8. ja 6. koht. Kokkuvõttes saadud 27 punkti andsid eestlastele esikoha.

“Eestlaste jaoks oli see avamerepurjetamises väga suur saavutus. Tegemist on nii prestiizhsse regatiga, kuhu varem pole Eesti kiiljahtidel purjetamine üldse jõudnudki. Olime esimesed, kes sinna läksid ja sellise saavutusega hakkama said,” nentis Ojala.

Eestlastele järgnes väiksemat sorti avamerejahtide X- 35 klassi hollandlaste jaht X Connexion, mis kapten Schoeller/ Bottemoelleri juhtimisel kogus 34 punkti. Kolmas koht läks 35 punktiga jahile Vela Portals 1 taanlasest kapteni Jonas Hoeghiga roolis.

“Tuuleolud soosisid meid kogu regati vältel – puhus kena briis 4-8 m/s. Viimasel päeval enne medalisõitu olid meil võrdsed punktid eelmise aasta Finni maailmameistri, taanlase Jonas Hoegh-Christianseni juhitud Vela Portals 1-ga, mistõttu pinge oli lõpuni kõrgel. Sõit läks aga edukalt ning saime kindla esikoha,” rääkis kapten Sepp.

X-35 klassis võistlesid 14 jahti üheksast riigist. Regatil osales kokku üle saja jahi kuues võistlusklassis. Juss Ojala õpib Mereakadeemias transpordilogistikat ning töötab Tallinnas logistikuna. Tema purjetajakarjäär algas Ott Epneri käe all siinsamas Kärdlas Otikaks hüütud tillukeses jahisadamas. Alustanud Optimistidel, on tema tee kulgenud ümberistumistega suurematele jahtidele ning tõusude-mõõnadega uute sihtide suunas.

2002. aastal lõpetas Ojala sõitmise Laseril ning vaevles mõnda aega finantsraskustes, kuna purjetamine on suhteliselt kallis ala.

Nüüdseks on suudetud meeskonnale leida sponsorid, kes purjetamist toetavad, saadud purjetamiskogemusi erinevatel jahtidel ning pakutud konkurentsi erinevatel võistlustel eelkõige Euroopas.

Vundamendiks toetajate leidmisel oli jaanipäeva paiku Saksamaal Kielis MMil saavutatud kolmas koht: “Seal tegime endale nime ja saime ka tohutu rahalise süsti. See tiitel maksab ja seal jätsime Eesti avamerepurjetajatest esimese tõsisema märgi maha,” ütles Ojala.

Juss Ojala on laevameeskonna kõige noorem liige ja ainus hiidlane. Copa del Ray regatil ja MMil sõitis ta üksi, kuid äsja soetatud uue jahi omanikeringi kuuluv hiidlane Meelis Pielberg hakkab avamereregattidel kaasa sõitma.

KADI LAID, HARDA ROOSNA Hiiu Leht 24-08-2007