www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3054&kat=2
Kalalaeva hukku varjutab kindlustuspettuse kahtlus

Kindlustusfirma ja veeteede amet on valmis saatma tuukreid Eesti territoriaalvete piiril novembris uppunud Saaremaa kalalaeva Katrin vrakile, et teada saada tõde laevahukust, mille kohal ripub kindlustuspettuse vari.

Ööl vastu 21. novembrit ligi 60 meetri sügavusele merepõhja vajunud kalalaeva Katrin huku sel nädalal valmiv juurdluskokkuvõtte seab kahtluse alla versiooni, mille järgi uputas laeva kokkupõrge mingi tundmatu esemega, kirjutas Postimees.

Veeteede ameti laevaavariide juurdluse ja mereohutuse arenduse osakonna nõunik Anti Hirvoja nimetas ajalehele rohkem kui 20 vastuolu ja ebaloogilist seika, mis meeskonna jutus ei klapi.

Suurimaid vastuolusid tekkis Hirvoja sõnul kellaaegade võrdlus. Katrin väljus Veere sadamast 20. novembril kell 17.30.
Kell 00.15 olevat laev kapteni jutu järgi kokku põrganud mingi tundmatu esemega. Et aga leket ei leitud, olevat Katrin veel pool tundi teekonda jätkanud, kuni vool ootamatult katkes.
Umbes veerand tundi hiljem jättis meeskond laeva maha ning jäi kõrgetel lainetel ülesalla kõikuval päästeparvel abi ootama.
Hirvoja sõnul pidanuks laev selle poole tunniga vähemalt mitu miili edasi liikuma. "Kapteni antud koordinaatide järgi jäeti aga laev maha peaaegu samas kohas, kus toimus väidetav kokkupõrge," selgitas ta.

Merendusala ametnikele tundub imelik ka see, et kõigil neljal laevahukust pääsenud mehel olid seljas uued termokostüümid ja päästekombinesoonid, kuigi selletüübilisel laeval pole nende olemasolu kohustuslik.

Kindlustuspettuse kahtlusi toidab fakt, et kalalaeva omanikfirma OÜ Misserton on rahalistes raskustes ning käib mitme võlausaldajaga kohut. Nii on ettevõte ligi 100 000 krooni võlgu kütusefirmale N-Terminaal Hulgi, 35 000 krooni AS-ile Veere Sadam sadamateenuste eest.

Järelmaksuga ostetud laev oli kindlustatud ligi kahe miljoni krooni peale.

1960. aastal ehitatud 24,6 meetri pikkuse laeva kindlustanud Bico-Leks Kindlustuse AS peab Missertonile kindlustusraha ära maksma kuu aega pärast juurdluse lõppu. Firma on aga juba praegu kaalunud võimalust ise tuukritöö tellida.

Kalalaeva kapten Petrik Mõttus lükkas ümber igasugused jutud laeva uputamise kohta, öeldes, et ükski normaalne inimene ei hakkaks enda ja meeskonna elu niimoodi ohtu seadma.

MM/BNS BNS 16-01-2001