www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30441&kat=5
KÕU võib ka Kõpus kõmiseda

Eesti Energia tütarfirma Televõrk AS pakutava Internetiteenuse KÕU kolmest valgest laigust üks paikneb Kõpu poolsaarel. Lahenduse võivad tuua Lauka ja Emmaste mastidesse lisatavad seadmed.

Suurelt-laialt reklaamitud KÕU teenus “Kiire Internet, mis kõmab üle maa” katab praegu ligi 96% Eestimaast. Meie lähiümbruses on katmata Sõrve säär Saaremaal. Saarlased teevad kära, et sääreots Eesti piiridesse upitada.

Vaeslapse ossa jäänud kõplased on samuti Eesti Energia (EE) teeninduses uurimas käinud, kuidas levialasse pääseda. Praegu on KÕU saatjad Kärdlas ja Käinas. Sellega kaetakse ilusti ära idapoolsem osa Hiiumaast ja Kassari saar.

EE Kärdla teenindusbüroosse on laekunud tagasisidet paljudelt rahulolevatelt klientidelt. Eelkõige on tegemist hädalistega, kelleni senised teenusepakkujad ei ulatunud ja/või kellelt teenuste ostmine liialt kulukaks oleks kujunenud.

Perekond Tõnis sai lõpuks Interneti majja

Suuresadama külas Interneti saamisega hädas olnud perekond Tõnis leidis KÕU teenuses lahenduse. “Päeval tegin lepingu ja õhtuks oli Internet olemas,” kiitis Merlin Tõnis.

Ta nentis siiski, et pere ostab lisaks ka õueantenni, kindlustamaks stabiilsemat levi. “Paluküla mägi, mis Norby signaali segas, KÕU-d ei takista,” teadis Tõnis.

Üllatav oli Tõnise jaoks vaid teenusepakkuja enesekindlus – müüdud seadmeid levi puudumisel tagasi ei osteta. “Liitumine on puhtalt omal riisikol. Teed lepingu, võtad seadmed kaasa ja loodad, et kodus on signaal. Kui pole või on kehv, siis soetad juurde õueantenni,” rääkis Tõnis.

Seda naljakam tundub teenuse tüüptingimustes esitatud punkt (4.2): “Teenuse tarbimiseks peab klient asuma võrgu teeninduspiirkonnas...” Teeninduspiirkond on teoreetiliselt kogu Eesti. KÕU levi konkreetses piirkonnas saab hinnata leviala kaardi põhjal (www.televork.ee).

Signaali tugevuse põhjal jaguneb Eesti kaart roheliseks, kollaseks, oran˛iks, punaseks ja valgeks. Hiiumaal jääb roheline ala Kärdla ja Käina ümbrusse, ülejäänu on valdavalt autoantenniga püütav kollane ala. Nõrgemad levipiirkonnad asuvad Õngul ja Kõpu poolsaarel ja Ristna otsa ei ulatu signaal üldse.

Appi võetakse lisasagedused

Lisatugijaamu levi parandamiseks esialgu plaanis paigaldada ei ole. “Võrguinvesteering olemasolevasse võrku peab enne ära tasuma,” ütles Televõrgu projektijuht Artur Teesalu. Eesmärgiks on koguda üle Eesti 15 000 klienti ning võrk laitmatult tööle saada.

Üle terve Eesti käib praegu tugijaamade laiendamine lisakandesageduste kasutuselevõtmise teel. “Hiiumaa mõlemad tugijaamad Kärdlas ja Käinas võtame ette esimeses järjekorras,” lubas Teesalu. “Sellega tõstame tugijaama läbilaskevõimet. Kui tugijaama maht suureneb, saab korraga rohkem kliente võrgus olla ja suureneb ka kiirus,” lisas ta.

KÕU teenuse ostjale lubatakse Internetiühenduse kiirust allalaadimisel maksimaalselt kuni 2 Mbit/s, üleslaadimisel kuni 144 Kbit/s. Projektijuhi sõnul võib tegelik allalaadimise kiirus jääda vahemikku 200 kilobitti kuni 1 megabait. “Kui kasutaja asub mastist väga kaugel, üle 20 kilomeetri eemal, siis on megabaiti väga raske kätte saada,” tõdes Teesalu.

Huvilisi on palju

Teenuse kasutamiseks on vajalik soetada kas mobiilne või kodune terminal. Mobiilne seade on arvuti USB-porti ühendatav seade, mis töötab tugijaama ümbruses kuni seitsme kilomeetri raadiuses. Komplekti kuulub ka antenn, mis tagab ühenduse 15 kilomeetri raadiuses tugijaamast.

Koduseade on keskmise raamatu suurune ning vajab elektritoidet. Autos vajab koduseade autolaadijat. See töötab tugijaama raadiuses vähemalt 20 kuni 25 kilomeetri ulatuses. Spetsiaalse detsimeeterantenniga on võimalus levi kinni püüda tugijaamast kuni 35 kilomeetri kaugusel.

EE kommunikatsiooni arendusjuhi Helen Attikase teatel oli 18. juuli õhtuse seisuga Kärdla klienditeeninduses müüdud viiskümmend kaks koduseadet ja kakskümmend üks mobiilset seadet. Lisaks müüs Televõrk 14. juulil Hiiumaad külastanud KÕU trollis seitse koduseadet. “Huvilisi on olnud rohkelt ja suhtumine positiivne,” lisas Attikas.

Kogu Eestis on praeguseks KÕUga liitunud ligi 5000 inimest. Neist valdav osa koduseadmega ning umbes tuhatkond mobiilse seadmega.

KADI LAID Hiiu Leht 24-07-2007