www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30390&kat=5
Tuula tahaks Eestisse tagasi

Viljandi lossimägedes jalaluu murdnud noor kanadaeestlane Tuula sai laulupeost kirjeldamatu elamuse ja tahaks gümnaasiumi lõpetamise järel Eestisse õppima tulla.

Pühapäeval tagasi Torontosse lennanud Tuula Heinariga (17) kohtusime neljapäeva hilisõhtul Kõpu koolimajas, kus Toronto Eesti kooli noortekoori 38 lauljat koos saatjatega end öömajale asutasid. Kui kõik endale ööbimiskohta valides ja reisikotte tassides ringi sebisid, istus tumedapäine veidi kurbliku olemisega tütarlaps rahulikult põrandale asetatud madratsil, jalg kipsis ja kargud kõrval.

Viljandi lossimägedes turninud ja müürijäänuselt kukkudes jalaluu murdnud tütarlaps oli küll veidi õnnetu, kuid koges reisikaaslaste hoolitsust ja seda, kuidas sõbrad püüdsid ta meeleolu ülal hoida.

“Olin laulupeol esimest korda. Ma õieti ei teadnud, mis arvata sellest, aga ma oletasin, et see on väga südamlik. See oligi amazing and really touching and I almost cried,” jagas Tuula Heinsar kerge aktsendiga eesti keeles oma laulupeokogemust ning läks üle inglise keelele kui sõnadest nappus kätte tuli: “Ma ei saanud muidugi päriselt nutta, sest ma pidin samal ajal laulma, nii et ma hoidsin pisaraid tagasi.”

Eestis viibis neiu teist korda, seekord koos kaks aastat noorema õe Laaniga. Nii nende ema kui ka isa on eestlased. Oma esimese reisi vanavanemate kodumaale tegi Tuula Heinsar neli aastat tagasi koos perekonnaga. Siis käidi külas Viljandimaa ja Põltsamaa sugulastel, aga võeti ette ka sõit Hiiumaale.

Seekord tehti koos kooriga tervele Eestile ringi peale. Tütarlaps tunnistas, et tal on pisut kahju, et mõlemad reisid on olnud kannustatud soovist võimalikult palju näha ning seepärast kiirustatakse ühest paigast teise.

„Mulle meeldib Eestis väga ja ma tahan elada siin kunagi kui ma vanemaks saan. Ma tahaksin õppida kunsti ja praegu mõtlen ma, et ehk tulen Eestisse kunsti õppima. Kindlalt muidugi ei tea veel, aga mulle meeldib siin väga. Kõik Eestimaal on nii ilus.”

Soomepoiss Marten

Toronto koori reisi X Noorte laulu- ja tantsupeo korraldaja Edgar Marten rääkis, et ümber-eesti reisil juhtus noortega kaks kergemat sorti õnnetust: “Tuulaga käisime Viljandi haiglas, kus tal jalg kipsi pandi. Teine tütarlaps libises Tartu lõbustuspargis joostes märjal maal, kukkus raskelt ja sai kaelapõrutuse. Tartu haiglas pandi talle see krae kaela. Reisil niisuguseid asju ikka juhtub, aga lapsed on heas tujus.”

Marten kiitis andekat koorijuhti Saaremaalt Leisist pärit Reet-Linda Vokseppa ning laulupeolt saadud elamust: “Seda on raske kirjeldada, see oli hingestav ja elamus, mida elus võib kogeda vaid üks kord.”

Marten oli aastaid Toronto Eesti täienduskooli juhataja. Kaks aastat tagasi püüdis koolitööst loobuda, kuid nagu ta naerulsui ütleb, see ei õnnestunud. Nüüd tegelebki ta koolikoori reiside korraldamisega: 2004. aastal käidi 60 lapsega laulupeol. 2005. aasta osales koor Lääneranniku Eesti päevadel.

2006. võeti ette Ameerika huvireis ja sel aastal tuldi 56 lapsega noorte laulupeole. Ühtlasi võeti ette põhjalik matk ümber Eestimaa: Tallinn, Tartu, Narva, Kuremäe, Kauksi, Palamuse, Urvaste, Nõo, Viljandi, Pärnu, Muhumaa, Saaremaa, Hiiumaa on lühike loetelu paikadest, mida kahenädalasel reisil külastati.

Marten on kooliõpetajaks õppinud sõjaeelses Eestis, lõpetanud Tallinna õpetajate seminari ja töötanud ühe aasta oma kodukülas Neemel Jõelähtme vallas enne kui soomepoisina sõtta läks.

Hiidlane Rosenberg

Reisil oli kaasas ka vähemalt üks hiidlane Elle Rosenberg, kes kuulub Toronto koolikoori lastevanemate komiteesse. Ta oli koos Edgar Marteniga reisi grupijuht. “See eestluse tunne, mida me nii kangesti Kanadas, Torontos eriti säilitame lööb just laulupeol välja. Kõigil pisarad silmis, need laulude sõnad ja noorte puhas ja võimas lauluhääl – fantastiline!”

Elle Rosenberg arvas, et kui Reet Voksepp on nõus kooriga jätkama, oleks temagi järgmisele üldlaulupeole tulijate hulgas. Rosenbergi ema on pärit Harju külast, neiupõlvenimega Vahtra. Hiiumaal kohtus Rosenberg oma sugulastega ja käis sugulaste kalmudel. Rosenbergi abikaasa jäi Toilasse oma sugulaste juurde.

HARDA ROOSNA Hiiu Leht 17-07-2007