www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=3031&kat=1
Laevakompanii juht kahtlustab ärimeest ebaseaduslikus lindistamises

Saaremaa Laevakompanii tegevjuhina töötav Tõnis Rihvk tegi politseile avalduse, milles palus uurida, kas teede- ja sideministeeriumi hinnakomisjoni liige ja Kuressaare linnvolinik Toivo Alt lindistas salaja nendevahelist vestlust.

“Tõnis Rihvk tegi eraisikuna avalduse, kus palus kontrollida, kas selline tegu pole mitte ebaseaduslik jälitustegevus,” ütles Saare politseiprefekt Kalle Laanet.

Vestlus, mille lindistamises Rihvk Öseli toiduainekontserni ühte omanikku Alti kahtlustab, toimus möödunud aasta lõpul Saaremaa Laevakompanii ruumides.
Avalduse tegi Rihvk politseile käesoleval nädalal.

Avalikuks tegi lindistamise kolmapäeval Saare maavalitsuse ruumides toimunud pressikonverentsil Riigikogu liige, Mõõdukate erakonda kuuluv Vambo Kaal.

Tema väitel tuli lindistamine avalikuks, kuna Rihvki ja Aldi praamiliikluse dotatsiooni alane vestlus venis pikemaks ning ühel hetkel tabas Rihvki kõrv Aldi juures kahtlase prõksatuse. Seepeale küsis Rihvk Aldilt, kas ta lindistab kõnelust ning Alt olevat seda kinnitanud.

Eesti seaduste kohaselt ei ole kahe inimese vestluse ühepoolne lindistamine kriminaalkuritegu.

“Niisugune inetu lugu tõepoolest aset leidis, oleme langenud nüüd niisugusele tasandile, kus hakatakse käima ringi, diktofon taskus,” kinnitas Tõnis Rihvk. “Oleks see mõni teine mees olnud, oleksin võib-olla käega löönud, kuid kuna selliseks lolli mängimiseks on läinud, tuleb midagi ette võtta.”

Toivo Alt lükkas lindistamise ümber. “Lindistamisest oli asi väga kaugel,” lausus Alt. “Kõik see kamarajura, mis Saaremaal viimasel ajal toimub, näitab, et laevakompanii inimesed on pigis ja nüüd tuleb neil otsida igasuguseid mooduseid, kuidas vastaseid süüdistada. Praegune olukord sarnaneb Goebbelsi propagandaga, sest mida rohkem ja võimsamalt sa valetad, seda paremini rahvale peale läheb.”

Alt avaldas kahtlust, et Rihvk on politseisse avalduse üldse teinud. Tema sõnul võib Rihvki sammu tõlgendada kui surveavaldust, sest Saare prefekti ja Saaremaa Laevakompanii omaniku Vjatšeslav Leedo ülihead suhted on avalikult teada.

Teede- ja sideministeeriumi tariifikomisjoni kuuluv Toivo Alt on viimastel nädalatel teravalt kritiseerinud Saaremaa Laevakompaniid ja firma majandustegevuse uurimiseks tellitud audiitorkontrolli tulemusi.

Reformierakondlasest Aldi hinnangul ei kasuta Saaremaa Laevakompanii riigilt saadud raha otstarbekalt, mistõttu ta ei toeta dotatsioonisummade suurendamist.

Möödunud aasta lõpus tegi Alt politseisse avalduse, kuna oli saanud 19. detsembril vahetult enne teede- ja sideministeeriumi hinna- ja tariifikomisjoni istungit tapmisähvarduse. Vene keelt rääkinud ähvardaja olevat helistanud telefoniautomaadist Aldi mobiiltelefonile ning soovitanud tal tariifikomisjonist eemale hoida, kui elu kallis on.

Politsei pole ähvardajat seni tabanud, kuid ähvardusjuhtumiga hakkas tegelema kaitsepolitsei.

Eile pidi teede- ja sideministeeriumis toimima käesoleva aasta esimene hinna- ja tariifikomisjoni istung, kuid see lükati edasi tulevasse nädalasse.

Andres Sepp, Oliver Rand Meie Maa 13-01-2001