www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30182&kat=1
Saarlased ei jookse enam tormi massierialadele

Eelmisel nädalal lõpetas Saaremaal gümnaasiumi ligi 300 koolinoort, kellest suur hulk plaanib õpinguid jätkata ülikoolis, kuid erinevalt varasematest aastatest on noorte erialavalik õpetajate arvates mitmekesisem ja massiliselt populaarsed erialad ei tõuse enam nii selgelt esile.

“Kuigi lõplikud sisseastumistulemused ei ole veel teada, siis võrreldes eelmiste aastatega tundub, et sel aastal on noorte edasiõppimisvalikud mitmekesisemad,” rääkis Kuressaare gümnaasiumi emakeeleõpetaja Eve Paomees, kelle klass samuti sel kevadel lõpetas.

Paomehe sõnul ulatuvad noorte edasiõppimisvalikud seinast seina: alustades matemaatikast ja eesti keelest ning lõpetades arstiks pürgimisega. “Eks inimesed hakkavad aru saama, et kõik ei saa ärijuhid olla,” põhjendas Paomees, miks lõpetanud ei jookse enam tormi täpselt samadele erialadele.

Samas nentis Paomees, et tavapäraselt populaarsed erialad ei ole noorte eelistustest kuskile kadunud, kuid juurde on tulnud lõpetanuid, kes soovivad õppida mitte nii stambiks muutunud erialasid ja see muudab ka üldpildi värvikamaks.

Nii muusikuid kui ärimehi

Kuressaare gümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Katrin Kiirend ütles, et ta plaanib igal juhul õpinguid jätkata, et tänu kõrgharidusele endale tulevikus võimalikult meelepärane töökoht tagada. Kindlat erialavalikut ei ole Kiirend veel teinud, kuid teda huvitavad ajalugu, filosoofia ja loodusteadused.

Saaremaa ühisgümnaasiumis lõputunnistuse saanud Mai Jõgi, kes eile päeval tegi sisseastumiskatseid Georg Otsa nimelisse muusikakooli basskitarri erialale, rääkis, et ta on aastaid seadnud oma samme muusikutee suunas ja tahab kindlasti ka tulevikus muusikaga edasi tegeleda. “Tänu sellele kindlustundele ei olnud mul lõpuaktusel ka tühjustunnet hinges,” lisas ta.

Mai koolivend Märten Tootmaa, kes lõpetas kooli hõbemedaliga, rääkis, et tema viis paberid sisse Tallinna tehnikaülikooli majanduserialale. Kuigi majandus on traditsiooniliselt populaarne eriala, siis Tootmaa ei soovi majandust õppida mitte seetõttu, et kõik seda õpivad, vaid huvist majanduse vastu. Kõrgkoolist saadud teadmisi loodab Tootmaa tulevikus ära kasutada oma firma juhtimisel, mille loomisega ta juba algust on teinud.

Kodusaar jääb alati armsaks

Saare maavalitsuse haridus- ja kultuuriosakonna juhataja Raivo Peetersi sõnul on koolilõpetajate tulemused sel aastal sama positiivsed kui eelmistel aastatel ja see näitab, et Saaremaa hariduse kõrge tase on säilinud.

Värsketele koolilõpetajatele soovib Peeters, et nad Saaremaalt saadud head haridust võimalikult targalt ära kasutaksid ja edasi õpiksid, kuid pärast kõrgkooli lõppu ka Saaremaad meeles peaksid. “Ükskõik millises maailma punktis saab alati oma kodusaare heaks midagi ära teha,” lausus Peeters.

Muusikuks saada sooviv Mai Jõgi rääkis, et ta armastab Saaremaad ja võimalik, et ühel heal päeval tuleb ta siia tagasi. Kuna Mai ei näe aga praegu Saaremaal perspektiivi enda muusikaliseks arenguks, soovib ta vahepeal end täiendada mandril ja välismaal. “Kuid Saaremaa on minu kodu ja see jääb alati kõige armsamaks paigaks maailmas,” ütles muusikuhingega koolilõpetanu.

Kristiina Kruuse Meie Maa 27-06-2007