www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30155&kat=3
Kuuba keeldus kõnelustest Euroopa Liiduga

Kuuba valitsus teatas, et ei nõustu Euroopa Liidu (EL) ettepanekuga alustada kõnelusi suhete parandamiseks, kuni EL ei tühista Kuuba suhtes kehtestatud sanktsioone.
EL kutsus esmaspäeval Kuuba delegatsiooni Brüsselisse, et alustada kõnelusi suhete parandamiseks. Kõneluste alustamise eeltingimuseks seadis EL selle, et arutataks ka inimõiguste olukorda, vahendas Reuters.

"Kui EL tahab Kuubaga mingit dialoogi, siis peaks ta lõplikult kõrvaldama sanktsioonid," teatas Kuuba valitsus vastuseks.

EL külmutas diplomaatilised kontaktid Kuubaga 2003. aastal pärast 75 Kuuba dissidendi vahistamist. 2005. aastal leevendas EL sanktsioone, lubades madalama taseme kontakte.

ELi liikmesriikidest on ennekõike Hispaania huvitatud Kuubaga suhete parandamisest. Üks kõige jäigema positsiooniga liikmesriike Tšehhi samas nõuab, et EL ei teeks Kuubale järeleandmisi enne, kui inimõiguste olukord Kuubal on paranenud.

Sõltumatute inimõigusorganisatsioonide andmeil piiratakse Kuubal sõnavabadust, ligipääsu internetile ja reisimist ning poliitilistel põhjustel on vangis ligi 280 inimest. Kuuba valitsus on need väited tagasi lükanud.

ETV24 23-06-2007