www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30048&kat=1
Verejanuline merisutt sattus kalurite angerjamõrda

Saaremaal Unguma lahes sattus meetrisesse mõrda koos angerjaga põlistele kaluritele tundmatu mereelukas. Kalamehed teatasid leiust keskkonnateenistuse jahinduse ja kalanduse peaspetsialistile Jaan Ärmusele, kes selgitas, et tegemist on meie vetes haruldase merisutiga (Petromyzon marinus), kirjutas Oma Saar.

Punasesse raamatusse kantud üks aplamaid vereimejaid kaalus 760 grammi ja oli 71,5 sentimeetrit pikk. Ärmuse sõnul sattus merisutt Saaremaa vetes kalameeste püünisesse ka viis aastat tagasi.

Angerjaliste kehakujuga silmuliste sugukonda kuuluval merisutil on kaks seljauime, millest tagumine ulatub sabauimeni. Suuava ümbritseva imilehtri seintel on kaarjate ridadena üle saja terava sarvhamba. Röövkala nahk on sile ja limane.

Väljasuremisohus kala võib leida Euroopa rannikuvetes, Aafrika merest Põhja-Norrani ja Islandini, samuti Põhja-Ameerika rannikuvetes Floridast Labradori poolsaare põhjaosani ning Gröönimaani.

Läänemerre satub merisutt eksikülalisena. Viimase üheksakümne aasta jooksul on teda Eesti vetes tabatud kolmekümne isendi ümber. Enamik neist on kalameeste püünistesse sattunud Liivi ja Pärnu lahes ning Suures väinas.

Merisuti toitumisviis on parasiitlik. Agressiivne kala imeb end suuremate elusate kalade - tursa, lõhe ja mõnikord isegi hai või vaala külge, puurides ohvri naha sarvhammastega läbi ning imedes verd ja peenestatud kudesid.

MM / BNS Meie Maa 12-06-2007