www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=30014&kat=3
Putin kutsus looma uut majanduslikku korda

Venemaa president Vladimir Putin kutsus üles maailma looma uut majanduslikku korda, nimetades praeguseid rahvusvahelise majanduse võtmeorganisatsioone nagu Maailmapank, Rahvusvaheline Valuutafond ja G-8 ebaefektiivseteks.

Praegused maailma finants- ja kaubandusfoorumid pole Putini sõnul piisavalt demokraatlikud ja paindlikud arvestamaks kiirelt kasvavate regioondega, vahendas Aktuaalne kaamera.

Venemaa majandus on viimased üheksa aastat Putini juhtimise all kasvanud. Seepärast pakkus Putin Peterburis SRÜ riikide mitteametlikul tippkohtumisel kõneldes välja, et Moskvast saaks maailmamajanduse alternatiivne keskus ja Vene rublast seda majanduskorda üleval hoidev valuuta.

Venemaa keskset rolli esile tõstes kiitis Putin ka Kremli energiaprojekte, mis võimaldavad Venemaal kogu Euraasia mandri energiaga varustada.

"Tänaseks on ilmunud, mitte ainult suured tarbijad nagu Hiina ja India, vaid ka uued tootjad. Euraasias on suured tegijad Türkmenistan, Usbekistan ja Kasahstan. Neist riikidest on saanud iseseisvad naftatoodete eksportijad," ütles Putin.

Nafta ja gaasirikka Kasahstani president Nursultan Nazarbayev ei mõista president Putini optimismi. Kasahhi meelest on SRÜ tõhusa koostöövormina läbikukkunud. Liikmesriikide isetegutsemissoov on Nazarbayevi sõnul märksa tugevam kui soov integreeruda.

ETV24 10-06-2007