www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=29691&kat=1
Saarlane juhib kaitseväe suurõppusel suurimat üksust

Mustjalast pärit Rain Jano juhib kaitseväe suurõppusel Kevadtorm suurimat ajateenijatest koosnevat üksust. Eile algas õppusel lahinglaager, kus tuhat kaitseväelast harjutasid viivitus-, kaitse- ja ründetegevust.

Viiendat korda peetav Kevadtorm toimub Tartust 20-25 kilomeetrit kagus Haaslava vallas. Täna hommikul kell 6 algasid seal lahingharjutused.

“Minu alluvuses on kuus kompaniid, neist kolm jalaväe kompaniid, miinipilduja patarei, tagala- ja staabi kompaniid, kokku üle tuhande inimese,” tutvustas pataljoni ülem, kapten Jano.

Pataljoni ülema ametikoht nõuab tegelikult kolonel-leitnandi auastet aga kuna Eesti armee on veel noor ja mehed noored, pole niikaugele veel jõutud. 33-aastane Jano on neli aastat olnud kapten, ehk võidupühal ülendatakse ta majoriks.

Viisteist aastat tagasi Eesti kaitseväes tegevteenistusse astunud Jano on õppinud nii Eesti kui Soome kõrgkoolides, olnud kümme aastat ohvitser ja peab sõjaväelase füüsilist seisundit niivõrd oluliseks, et teeb ise tublisti sporti. Maratonidistantsi on ta läbinud alla kolme tunni, lemmikdistantsiks peab aga poolmaratoni.

“Rasketes oludes hea füüsiline vorm tuleb sõjaväelasele alati kasuks, mul on viimasel ajal liialt vähe olnud mahti jooksutreeninguteks, kuid võtan ennast kindlasti käsile,” lubas ohvitserist jooksumees.

20-23. maini peab Jano juhitav peamiselt ajateenijatest koosnev pataljon toime tulema Scoutspataljoni elukutseliste sõjaväelaste vastutegevusega. Selleks jalaväepataljon koostööd harjutabki, õppust hindavad sõjakoolide õppejõud.

Veljo Kuivjõgi Meie Maa 14-05-2007