www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2956&kat=3
USA ja Venemaa majanduskasv aeglustub

Filantroobist USA finantsist George Soros prognoosib riigi majanduskasvu järsku aeglustumist ja vőimalikku seisakut, hoiatades selle mőju vőimaliku ülekandumise eest uutele turgudele.

Soros ütles intervjuus Tšiili mőjukale ajalehele El Mercurio, et Föderaalreserv alandab ootuspäraselt aasta alguses agressiivselt intressimäärasid, aga uus globaalne kriis on sellele vaatamata vältimatu.
"Ühendriigid on üsna klassikalises majanduskasvu aeglustumise tsüklis," ütles Soros.

Samas hoiatas ta, et see vőib mőjuda rängalt uutele turgudele, tuues näiteks Kagu-Aasia.
Soros ütles, et vőimaliku kriisi pőhjus on ebapiisav kapitalivool tööstusriikidest uutele turgudele.

"Viimase kriisi tekitas investeeringute buum uutele turgudele, millele järgnes tugev tagasiminek. Nüüd on probleem selles, et toimub ebapiisav kapitalivool tsentririikidest perifeeriasse. See saab olema krooniline, mitte ajutine kriis, ja ma usun, et see on juba tulekul," tsiteeris Reuters Sorosi sőnu.

Ka Venemaal aeglustub majanduskasv 2001. aastal ja mitmed indikaatorid jäävad 2000. tasemele alla.

Analüütikute hinnangul kasvab Venemaa sisemajanduse koguprodukt (SKP) alanud aastal nelja protsendi vőrra, kusjuures möödunud aasta hinnanguline majanduskasv oli 7,6 protsenti.
Tööstustoodangu müük peaks prognooside kohaselt kasvama 4,5 protsendi vőrra, vőrrelduna umbes 9,2 protsendiga möödunud aastal ja 8,1 protsendiga 1999. aastal.

Inflatsioonitempo peaks aeglustuma mulluselt umbes 20,2 protsendilt 14 protsendile.

MM/BNS BNS 06-01-2001