www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2947&kat=1
Ministeeriumi uuring: vallamaja kaugus pole oluline

Siseministeerium paneb täna kokku Eesti haldusreformi esimese, järgmisel nädalal valitsusse arutusele mineva kaardi, kus Saare maakond koosneb kolmest omavalitsusest – Kuressaare linnast, Ida- ja Läänevallast.

Maavalitsuse arengu- ja planeeringu osakonna juhataja Tarmo Pikner märkis, et eile esitletud kolm siseministeeriumi uurimust näitavad, et suurem omavalitsuse territoorium ei tohiks olla probleem, sest teenust saab pakkuda igal pool. “See haakub ka maavalitsuse ettepanekuga luua Saaremaal kolm omavalitsust,” ütles ta.

Esimene uuring näitas, et inimeste jaoks pole oluline niipalju vallakeskuse kaugus, kuivõrd omavalitsuse teenuste kättesaamise kiirus. Kui on korralik transport, pole kaugem keskus probleem. Selgus, et vallamajas käiakse väga harva – keskmiselt 4,2 korda aastas. Inimestele on tähtsad teenused – kool, transport, arstiabi, rääkis Pikner.

Teise uuringu kohaselt on erinevatel seltsidel ja ühingutel suur roll kohaliku elukvaliteedi parandamisel. Pikner sõnas, et seltsi- ja ühistegevus mõjub laiemalt ka avaliku teenuse kvaliteedile.

Kolmas uurimus käsitles nn. e-omavalitsuste temaatikat ja sedastas, et infotehnoloogia rakendamine aitab omakorda omavalitsuse teenusi inimestele lähemale viia. Terve hulk küsimusi on nii lahendatavad vallamajas käimata.

Täna siseministeeriumis valmival kaardil koosneb Saare maakond kolmest omavalitsusest. Tarmo Pikner nentis, et maakondadel, mis olid pakkunud rohkem valdasid, soovitati otsida siiski väiksema arvuga variante.

Kaart 80-105 vallaga läheb järgmisel nädalal valitsusse ja selle dokumendi põhjal algavad tegelikud läbirääkimised omavalitsustega, märkis Pikner.

MEHIS TULK Meie Maa 05-01-2001