www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2891&kat=3
Leninit saaks kloonida, aga kellele teda vaja?

Vladimir Lenini balsameeritud surnukehas võib olla säilinud DNA molekule ning seepärast on tema kloonimine teoreetiliselt võimalik, leiab Vene teadlane.

Venemaa Teaduste Akadeemia bioloogiainstituudi direktsiooni nõunik, akadeemik Ilja Zbarski leiab aga samas, et Lenini laip tuleks Moskva Punaselt väljakult ära viia, olles ainus meditsiiniakadeemia tegevliikmetest, kes pooldab surnukeha eemaldamist mausoleumist.

"On tõenäoline, et Lenini kehas võivad DNA molekulid olla täiesti säilinud," ütles Zbarski intervjuus ajalehele Sevodnja. Ta rõhutas et inimese kloonimine on teoreetiliselt võimalik.

Teadlane tuletas meelde, et loomkatsetel on mõnel juhul juba edu saavutatud. Tema sõnul on viimaste aastate uuringud tõestanud, et kui on säilinud desoksüribonukleiinhape (DNA), mis on geenide kandja ning määrab seega organismi arengu ja omadused, võidakse seda teoreetiliselt kasutada kloonimiseks.

"Ent vaevalt on mõtet kloonida nii julma ning nii väga purustamisele püüelnud inimest nagu seda oli Lenin," märkis Zbarski, kelle isa, professor Boriss Zbarski oli üks teadlastest, kes balsameerisid Lenini keha pärast tema surma.

Ilja Zbarski, kes töötas kaheksateist aastat mausoleumi teaduslaboris, nõuab endiselt, et Lenini surnukeha "kui türannia sümbol" ei tohiks jääda Punasele väljakule ja olla "kummardamise objektiks".

Vaatamata nende meedikute vastuväidetele, kes säilitavad Lenini balsameeritud laipa, kinnitab Zbarski endiselt, et mausoleumi juures asuvas endises laboris on "mitu, kui mitte kümneid laipu", mis on balsameeritud sama metoodika järgi nagu Lenini surnukeha.

Seepärast väidab ta, et eksperimenti võib jätkata nende teiste surnutega. "Hoida selle nimel Leninit Punasel väljakul on aga täiesti tarbetu," kinnitas akadeemik.

Zbarski tuletas meelde, et Venemaa esimene president Boriss Jeltsin oli kategooriliselt kinnitanud, et Lenini surnukeha viiakse mausoleumist välja. "Uuelt presidendilt aga ei ole ma sellist avaldust kuulnud," märkis akadeemik.

MM/BNS BNS 30-12-2000