www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=28811&kat=2
Reform kutsus ametlikele kõnelustele IRLi, SDE ja rohelised

Reformierakond tegi ettepaneku alustada pühapäeval ametlikke koalitsiooniläbirääkimisi Isamaa ja Res Publica liidule (IRL), Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ning Erakonnale Eestimaa Rohelised.

Esimene neljapoolne kohtumine leiab aset pühapäeval, kinnitas Reformierakonna peasekretär Kristen Michal ETV24-le.

Michal sõnas Eesti Raadio vahendusel, et koalitsiooniläbirääkimised ei tule kerged, kuid kõigil osapooltel on siiski ühine eesmärk - moodustada valitsus, mis peab vastu neli aastat.

"Ma usun, et kompromissid leitakse ja meie eesmärk on ju teha selline valitsus, mis püsib neli aastat. Selleks, et ükski valitsus püsiks neli aastat, peavad ikka parterid teineteisega arvestama," nentis ta.

Erimeelsustena tõ ta taas välja sotsiaaldemokraatide puhul maksuküsimused ning rohelistega energeetikaalased küsimused. Kõige vähem erimeelsusi on Reformierakonnal Michali hinnangul IRL-ga.

Tulumaksu alandamine ja perepoliitikas valijatele antud lubadused on Michali sõnul need punktid, milles Reformierakond järeleandmistele ei lähe.

Sotsiaaldemokraatidele on tähtsaimad lastehoiu, hariduse ja pensionide küsimused ning Tallinn-Tartu maantee ehitus.

Kuivõrd on sotsiaaldemokraadid aga valmis oma soovide eest lõivu maksma, osaledes
madalate maksude poliitikat tegevas parempoolses valitsuses, selgub läbirääkimiste käigus.

"Kõik sõltubki sellest, mis on nende muude asjade hind," möönis sotsiaaldemokraatide esimees Ivari Padar.

Roheliste jaoks on küsimus number üks läbirääkimistel, millel hakkab põhinema
majanduskasv ja ühiskonna areng pärast laenul põhineva sisetarbimise ammendumist ja enne kui innovatsioonipõhine majandus hoo sisse saab. Oluline on nende jaoks taastuvenergeetika edendamine.

Rohelised ei ole nõus ka Leedu tuumajaama arendamisega ilma täiendavate avalikustatud analüüsideta. Sel juhul koalitsiooni ei minda.

"Kui see on selge sõnum, mida läbirääkimistel öeldakse, et me arendame maksku, mis maksab tuumajaama Leedus, siis ma ütlen küll täna pigem ei," kinnitas roheliste eestkõneleja Marek Strandberg.

Reformierakond loodab läbirääkimised lõpetada enne riigikogu kokkutulemist ehk
paari-kolme lähinädala jooksul.

Enne ametlike koalitsiooniläbirääkimiste algust kohtus Reformierakonna delegatsioon kolmel korral IRL-i, sotsiaaldemokraatide ja roheliste esindajatega ja ühe korra Keskerakonna esindajatega.

Reformierakonnal on 101-kohalises parlamendis 31 kohta, IRLil 19, SDE-l kümme ning rohelistel kuus kohta. Koalitsiooniläbiräämistest välja jäänud Keskerakonnal on 29 ning Rahvaliidul kuus kohta.

ETV24 11-03-2007