www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=28563&kat=5
Siiski rohkem kui üks hiidlane

Eelmises lehenumbris kirjutati, et Eesti vabariigi aastapäeva eel tunnustas president Toomas Hendrik Ilves teenetemärgiga vaid ühte hiidlast, Lauka segakoori staa˛ikat koorijuhti ja kauaaegset kooliõpetajat Aili Soopi. Siiski ei ole Aili Soop ainuke hiidlane, kes presidendilt seekord tunnustuse pälvis.

Teine autasustatu on eakas Hiiumaa mees, Ala külas üles kasvanud Alfred Mägi, kellest hiljem sai Niidiküla Lepandi koha peremees. Tal tuli omal ajal minna Saksa sõjaväkke, mille eest hiljem saadeti Siberi vangilaagrisse. Nüüd autasustati 86aastast Alfred Mägit sõjaliste teenete eest Kotkaristi V klassi teenetemärgiga.

Põhjalikumal uurimisel selgus, et autasustatute hulgas on lisaks Margus Viigimaale ja Heiki Ernitsale, kes üht- või teistpidi Hiiumaaga seotud, veel mitmeid Hiiumaa juurtega inimesi.

Valgetähe IV klassi orden anti bibliograaf Andres Heinapuule kui soome-ugri rahvaste õiguste eest seisjale. Andres on kunagise Tubala küla elaniku Evald Heinapuu poeg. Tema isa läks oma noorpõlves Tallinna tööle ja elama. Andres Heinapuu on olnud ka riigikogu liige.

Autasustatute hulgas on veel üks huvitav isik, kelle esivanemad pärit Hiiumaalt. See on Stockholmis elav advokaat Jaan Vilval, kes sai Valgetähe V klassi ordeni kui eestluse hoidja Rootsis. Aastal 1783, mil Suuremõisa parun ajas Vilivalla popsitalupidajad oma kodudest välja ja asutas sinna karjamõisa, läks osa inimesi Saaremaale ja sealt edasi Vilsandi saarele, viies kaasa ka Vilivalla nime.

Nimedepaneku ajal, 1835. aastal, sai üks Hiiumaalt tulnud mees endale perekonnanimeks Vilval. Mõni aasta tagasi Stockholmis kohtudes rääkis Jaan Vilval, et tal on vanematelt pärandusena saadud maavaldus Vilsandi saarel.

ENDEL SAAR Hiiu Leht 13-02-2007