www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=28445&kat=1
Seafarmid hakkavad läga abil lautu kütma

Valjala Seakasvatuse OÜ kavatseb sel aastal hakata Saaremaal uudse, sealägast soojusenergia tootmise tehnoloogia abil kütma Kaali sigalat, tuleva aasta lõpuks jõutakse niikaugele Sakla sigalas.

Tehnoloogia seisneb Valjala Seakasvatuse OÜ juhatuse liikme Toomas Pupparti sõnul selles, et lägamass jahutatakse võimalikult kiiresti maha ja eralduv soojus aitabki sigalat kütta.

Vähendab haisu

“See on justkui maaküte, mis võtab soojust lägakanalitest,” täiendas Puppart. “Ja kui läga maha jahtub, siis igasuguste ammoniaagigaaside ja CO emissioon väheneb kordades.” Seni ei ole Saaremaal analoogset süsteemi veel kusagil kasutusel.

Lägamassi jahutamine on ka üks Valjala Seakasvatuse OÜ poolt Saaremaa keskkonnateenistusele välja pakutud variantidest Sakla sigala haisuprobleemi vähendamiseks.

Teisipäeval keskkonnateenistusele esitatud lõhnaprobleemi lahendamise tegevuskava kohaselt on esimesi tegevusi Sakla sigalas kasutatava veehulga vähendamine.

“Nimelt on üheks ebameeldiva lõhna tekke põhjuseks liigse vee kasutamine sigalas, mis takistab läga tehnoloogiajärgset liikumist põranda kanalites,” märgib Toomas Puppart tegevuskavas, lisades, et viimase kuuga on vee tarbimist tunduvalt vähendatud ja see on andnud häid tulemusi.

Teise variandina pakubki Puppart välja lägamassi jahutamise võimalust, mille väljaehitamine kavandatakse lõpetada Saklas 2008. aasta lõpuks. Aga juba tänavu alustatakse kõrghaljastuse istutamist ümber Sakla sigalakompleksi. See peaks tõkestama ebameeldiva lõhna kandumist ümbruskonna asulatesse ja hajutaks seda.

Hoiab raha kokku

Praegu kasutatakse Valjala Seakasvatuse OÜ sigalates kütmiseks vähesel määral vedelkütust, mida uudse süsteemi rakendamise järel enam vaja ei lähe.

Lisaks küttearvetest loobumisele võidab seakasvatus ka selle pealt, et enam ei pea sead kasutama energiat ruumi kütmiseks ja enese kehatemperatuuri hoidmiseks, vaid kogu energia kulub ka külma ilmaga kehamassi kasvatamiseks.

Andres Sepp Meie Maa 02-02-2007