www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=28320&kat=1
Lastelaagrid tõrjusid lastekodulapsi

Eesti Laste ja Noorte Hoolekandeasutuste Liit avalikustas eile Kuressaare väikelastekodu näitel probleemi, et kaks lastelaagrite korraldajat keelduvad tänavu suvel lastekodulapsi laagrisse võtmast.

Kuressaare väikelastekodu juhataja Ene Amos kinnitas Meie Maale, et sai oma palvele broneerida suviseks lastelaagriks koht kahes vahetuses kokku kaheksale lapsele Taevaskoja laagrilt vastuseks, et laager tänavu lastekodulapsi vastu ei võta.

Taevaskoja Turismi- ja Puhkekeskuse esindaja Kaisa Tammoja viitas keeldumise põhjusena juhtkonna vastavale otsusele.

Kaevatud seni pole

Lisaks Põlvamaal asuvale Taevaskoja laagrile sai Amos eitava vastuse ka Harjumaal Laulasmaal tegutsevalt Kuti-Muti noortelaagrilt, kelle poole ta pöördus sel aastal esmakordselt. Varem on Kuressaare lapsed puhanud vaid Taevaskojas.

“Täiesti arusaamatu on, miks meie lapsi laagrisse ei taheta, sest kahe aasta vältel pole nende kohta ühtegi kaebust esitatud,” osutas Ene Amos. “Pealegi ei ole me lapsi, kellega võib probleeme tekkida, laagrisse saatnudki.”

Ka nüüd ei tulnud Taevaskoja laagrilt äraütleva meiliga põhjendusi, vaid need öeldi Amosele alles hiljem telefonitsi tehtud järelepärimise peale. Amose sõnul toodi põhjuseks lastekodulaste kesine hügieen, mis on tema hinnangul otsitud ettekääne. Lisaks olevat lastekodulastega alatasa probleeme.

Viimase kahe aasta jooksul on Kuressaare väikelastekodust Taevaskoja laagris käinud vaid vaimselt ja füüsiliselt täiesti terved lapsed, keda on 40 lastekodus elavast lapsest vaid kuus. Puuetega lapsi pole laagrisse saadetud.

Ene Amos ütles, et on ühel meelel Eesti Laste ja Noorte Hoolekandeasutuste juhatuse esimehe Priit Sutiga, kes mainis eile pressile saadetud avalduses: “Oleme juhtunust äärmiselt solvunud ja tahame aru saada, kas inimõigustega on Eestis ikka kõik korras.”

Piiratakse inimõigusi

Priit Sutt nentis, et kui lastelaagritel on mõne lastekodu- või ka tavaperest pärit lapsega kunagi probleeme olnud, tuleb neid lahendada individuaalselt. “Sobimatu on mõelda, et tänapäeval veel süüdimatult piiratakse osade inimõigusi ja need laagrid on saanud lastelaagrite litsentsi,” märkis Priit Sutt, lubades küsimusega pöörduda õiguskantsleri ja lastekaitse liidu poole.

“Oleks tegemist rassilise või soolise diskrimineerimisega, oleks tegemist rahvusvahelise skandaaliga, aga meie küsimus on selles, kas lastekodulast võib diskrimineerida, ilma et selle eest ka vastutataks,” lisas ta.

Postimees Online´i vahendusel eitas Kuti Muti laager eile lastelaagrite diskrimineerimist, kinnitades, et nad on nõus teatud tingimustel lastekodulapsi laagrisse võtma.

Lapsed vales kohas

Laagri juhataja Tiiu Mägi sõnul saaksid Kuressaare väikelastekodu esindajad nende juurde laagrisse tulla, kui soovivad seda teha ajal, kui laager töötab, ja uurivad eelnevalt lastelt, kas need tahavad tõesti taolises laagris osaleda.

Mägi sõnul vastasid nad eitavalt Kuressaare väikelastekodu soovile suvel nende juurde laagrisse tulla just kahel mainitud põhjusel.

Mägi tõi näite eelmisest suvest, mil nende juurde laagrisse tulnud lastekodulastega oli mitmeid sekeldusi. Nii sattusid seikluslaagrisse lapsed, kel polnud kaasas telke ega isegi taskulampi, mis kästi kõigil osalejatel kindlasti kaasa võtta. Samuti oli eelmisel aastal muret alkoholi ja tubakat tarvitanud noortega ja kaks lastekodulast põgenes laagrist, tekitades korraldajatele lisamuret.

Andres Sepp Meie Maa 23-01-2007