www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=28175&kat=1
Ruhnu: omanäolisim puu on tagaotsitav!

Siin Ruhnu! Siin Ruhnu! Värskeimad uudised poe seinal hõikavad väljakuulutatud puukonkursist kõige omanäolisema puu leidmiseks Ruhnu saarel. Sümboolne ehk, sest lennukis saare kohal hõljudes hakkavad silma just mainimisväärselt rohked metsased maatükid.

Inimesed käivad ikka metsas. On alati käinud. Linnainimesed sõidavad ehk mõnikord nädalalõppudel linnapiirist teisele poole ja tallavad targalt tehtud matkaradu. Loodussõbrad lähevad võib-olla ja kõnelevad metsahingedega. Metsaäärsed inimesed tunnetavad niikuinii metsa hoopis omamoodi.

Inimesed, kes huvilised, võivad nüüd igapäevasest sihipärasemalt ja teadlikumalt metsa minna, et leida Ruhnu tavalistest tavatumaid puu-isendeid. Keerulise võra või kurvilise tüvega; kõrgekasvulisi või seosetu kooremustriga – raamistavat kategooriat ei ole. Kõik puud loevad ja osalevad konkursil ning seatakse hiljem näituseks.

Sest ˛ürii pildistab kõik leiud üles ja nõnda lõplik valik võimalikuks saab. Tähtaeg: poole aasta pärast. Mõned väärikamad ja vägevamad, vahvamad ja veidramad pääsevad ka plaanitavasse Ruhnu looduspildilisse raamatusse.

Konkursi idee autor Kaarel Lauk lausub, et puukonkursi mõte ja eesmärk on suunata inimesi – suuri ja väikesi inimesi metsas märkama. Astuma sissekõnnitud rajalt kõrvale ja nägema auväärt metsakodanikke.

Muidugi on mõtteid toitev tatsata metsateid, mida kordi ja kordi juba enne on astutud, aga nüüd, alanud aasta esimesel poolel tasub küll oma jäljed samblasse või varsti saabuvasse lumme joosta. Just sinna, kuhu radu ei vii, sinna, kus vastukõndijat ei kohta.

Kadri Tukk Meie Maa 09-01-2007