www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=27264&kat=2
Kurm toetaks Estonia ülestõstmist uurimiseesmärgil

Reisiparvlaeva Estonia hukku uuriva valitsuskomisjoni esimees juhtiv riigiprokurör Margus Kurm pooldaks ettepanekut Estonia vrakk üles tõsta vaid õnnetuse põhjuste lõpliku väljaselgitamise eesmärgil.

"Kõik sõltub eesmärgist. Kui me räägime sellest, et teha lõplikult selgeks, miks see laev põhja läks ja kuidas õnnetus kulges, siis sellele aitaks see [vraki ülestõstmine] kindlasti kaasa," ütles Margus Kurm intervjuus Terevisioonile.

Kurm arvas siiski, et enne kaalutlemist vraki ülestõstmise üle tuleks kasutada lihtsamaid ja odavaid uurimismeetodeid. "Kaasaegne arvutustehnika võimaldab erinevaid sündmusi modelleerida. Samuti mistahes ulatuses tuukrioperatsiooni korraldamine vrakile oleks kordades odavam kui vraki ülestõstmine," märkis Kurm.

Kurm ei osanud selgitada, miks pole poliitikud siiani vrakile sukeldumist keelavaid rahvusvahelisi kokkuleppeid ümber vaadanud.

"Miks seda ei ole tehtud - see on küsimus poliitikutele. Estonia vrakile sukeldumine tänase päeva seisuga on keelatud enamuses Läänemere-äärsetes riikides. See on rahvusvaheline poliitiline kokkulepe ja enne, kui seda pole ümber vaadatud, on ühel või teisel rahvaesindusel võimatu seda teha," tõdes Kurm.

Kurmi sõnul on Estonia hukuga seoses jätkuvalt üsna palju vastuseta küsimusi.

"Mida peaaegu üldse ei ole uuritud ja mille kohta rahvusvahelise uurimiskomisjoni lõpparuandes on vähe informatsiooni, on küsimus sellest, kuidas pääses vesi autoteki all olevatesse tekkidesse. Kogutud materjali pinnalt ei ole võimalik aru saada rahvusvahelise uurimiskomisjoni seisukohast," tõi ta näitena esile ühe suurema vastuseta küsimuse.

Reisiparvlaeva Estonia hukuga tegeleva riigikogu uurimiskomisjoni esimees Margus Leivo avas neljapäeval internetilehekülje, kus on võimalik anda toetusallkirju Estonia vraki pinnaletõstmiseks. Aadressil http://www.ms-estonia.org/ oli reede hommikul kell 8.30 andnud allkirja 1112 inimest.

ETV24 13-10-2006