www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26729&kat=1
Ukrainlased väntavad Kuressaares muinasjutufilmi

Ukraina-Eesti koostööna valmivas muinasjutufilmis printsi ja printsessi kõikevõitvast armastusest on Kuressaare linnusel tähtis “roll” vaese, ent hea kuningriigi lossina.

Ukraina Interfilmi ning Eesti Baltic Film Productioni ja Exitfilmi ühistööna valmiva muusikalise mängufilmi võtted on kestnud Kuressaare linnuses ligi nädala ning lõpevad homme.

“Kuressaare linnus on üks meie põhivõttepaiku,” ütles filmi Eesti-poolne produtsent Marianna Kaat Baltic Film Production`ist. Tema sõnul on just Kuressaare loss suuresti “süüdi” selles, et pea kogu linateos Eestis üles võetakse.

“Kui otsisime lossi, kus elab printsess, näitasid meie eesti kolleegid-produtsendid meile pilti Kuressaare linnusest ja meie ütlesime kohe: “Jah, see on just see, mida ette kujutanud olime”,” rääkis filmi Ukraina-poolne produtsent Olena Fetisova. “Siin lossis on väga hea aura, suurepärane atmosfäär. Kõik on siin väga hästi ja kiiresti õnnestunud. Välja on tulnud tõeline muinasjutumaterjal.”

Teine tähtis võttekoht – vaenuliku sõjakuningriigi kants – on Rakvere ordulinnus, ent filmitud on ka Tallinnas, Palmses, Sagadis ja Käsmus.

Sujuv koostöö

Fetisova sõnul sujub poolesajast ukrainlasest ja paarikümnest eestlasest koosneva rahvusvahelise filmimeeskonna töö vaatamata pingelistele, sageli öötundideni kestvate võttepäevadele hästi. “Pole meil ei keelelisi ega muid probleeme,” kinnitas ta.

Filmis löövad kaasa peamiselt ukraina näitlejad – nii noored kui ka staarid, viimaste seas Vladislav Troitski, Georgi Delijev ja Boriss Barski.

Ukrainlaste kõrval on kandev roll ühel Eesti näitlejal – printsess Milana võõrasema, kurja kuninganna osas astub üles Merle Pal-miste. Eestlasi lööb kaasa ka episoodilistes rollides ja massistseenides.

Loodavad rahvusvahelist menu

Muinasjutufilm esialgse tööpealkirjaga “Milana” on mõeldud kogu perele, mitte ainult lastele. “See film on huvitav ka täiskasvanutele,” kinnitas Marianna Kaat. “Selles on väga palju kaasaegseid vihjeid ja väikseid nüansse, millest laps võib-olla ei saa aru, küll aga täiskasvanu.”

Tegemist on esimese filmiga, mis valmib Ukraina ja Eesti ühistööna pärast Nõukogude Liidu lagunemist. Ligi 15,3 miljoni krooni suuruse eelarvega filmi valmimist rahastavad Ukraina ja Eesti kultuuriministeerium, Eesti Filmi Sihtasutus ja Kultuurkapital. “Eesti pool osaleb kümne protsendiga,” märkis Marianna Kaat.

“Ootame sellelt filmilt väga palju, kuna tegemist on rahvusvahelise projektiga,” ütles Olena Fetisova. “Loodame, et see vaimustab ka Euroopa publikut.”

Fetisova sõnul valmib filmist kolm versiooni – ukraina, eesti ja inglise.

“Ukraina versioon jõuab meil kinodesse loodetavasti märtsis,” ütles produtsent.

Marianna Kaati sõnul on linateost Eesti ekraanidele oodata tuleva aasta kevadisel koolivaheajal või sügisel.

“Milana”

• Filmi alguse sündmustik leiab aset tänapäeva Kiievis. Poiss, kes mängiks pigem jalgpalli, viiakse vastu tahtmist muuseumi. Maale vaadates hakkab tööle noormehe fantaasia ning tema ees avaneb võlumaailm.

• Kahes kuningriigis, mis pikki aastaid olnud sõja äärel, elavad kaks noort inimest, kes läbi raskuste teineteise poole püüdlevad – Vaese riigi unistav printsess ja sõjaka riigi prints, kes ei taha sõdida. Vaatamata raskustele saab armastus vaenust võitu ning lugu lõpeb, nagu muinasjutud ikka, õnnelikult.

• Filmi pikkus on 70 minutit.

• Produtsendid on Marinna Kaat, Peeter Urbla ja Olena Fetisova, režissöör Roman Širman. Algse stsenaariumi kirjutas Violetta Gatti, ent režisöör Robert Širman on seda tublisti muutnud.

Monika Puutsa Meie Maa 22-08-2006