www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26539&kat=1
Kuressaare tüdruk võidutses rahvusvahelisel olümpiaadil

Sel aastal Saaremaa Ühisgümnaasiumi kuldmedaliga lõpetanud Eva Toom pälvis Argentiinas toimunud 17. rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil pronksmedali.

Osavõtjad 50 riigist

9.-15. juulini toimunud olümpiaadil osales kokku umbes 200 õpilast ligi 50 riigist.

Olümpiaadil oli kaks osa: teoreetiline ja praktiline. Viimane koosnes omakorda veel neljast praktilisest tööst: taime anatoomia/füsioloogia, zooloogia, biokeemia ja mikrobioloogia. Evale meeldis kõige enam zooloogia praktiline ülesanne, kus tuli karpe lahata. “Need tuli lõhki lõigata ja teatud osad sealt üles leida. Lõbus oli,” kommenteeris pühapäeval tagasi Eestisse jõudnud Eva.

Teoreetiline test koosnes kahest osast, mõlemat sai lahendada kaks ja pool tundi. Üks osa koosnes 80 leheküljest.

Ülesanded tõlgitakse osalejate jaoks emakeelde, vaid mõni ülesande osa on inglisekeelne. Tõlkijateks on õpilaste juhendajad, kes tõlkimise ajaks lähevad teise linna. Õpilastelt aga võetakse telefonid ära ja internetti ei lubata, et õpilased juhendajatelt vihjeid ei saaks.

Rebimine osalejate vahel oli Eva sõnul suur. Kokku olid tulnud riikide parimad õpilased bioloogia alal. Medaleid anti välja igat ühte mitu. “Hästi naljakas oli see, et kõik, kes kulla said, olid asiaadid. Näiteks USA ja Austraalia võistkond olid kõik hiinlased. Ja Kanadas olid enamik hiinlased,” rääkis Eva. Lisaks temale pälvis pronksmedali ka Maarja Soomann Tapa gümnaasiumist.

Evat võlus olümpiaadi juures kõige enam rahvusvahelisus ja kontaktid, mis ta Argentiinast sai. Teadmiste proovilepanek toimus Rio Cuarto linnas, ent Eva elas paari tunni bussisõidu kaugusel ühes hotellikompleksis. Pronksmedali saamist jõudis ta juba Argentiinas mitme õhtu jooksul tähistada.

Õpetaja hüppas rõõmust

Evat juba põhikoolist saadik õpetanud Saaremaa Ühisgümnaasiumi bioloogiaõpetaja Inge Vahter on õnnelik, et tema õpilasel nii hästi läks: “Me olime sel hetkel mõne õpilasega koos metsas ja uurisime kimalasi. Sain sõnumi Argentiinast, mille saatis juht, kes nendega kaasas oli. Loomulikult me hüppasime seal kõik rõõmust.”

Vahteri sõnul on Eva igal alal andekas. Vabariikliku bioloogia olümpiaadi on Eva võitnud lausa viis aastat järjest. Peale bioloogia on ta häid kohti saavutanud näiteks keemia vabariiklikel olümpiaadidel. Samuti on ta esikümnesse tulnud matemaatika olümpiaadil.

Vahter ütles, et iseloomult on Eva sõbralik, kohusetundlik ja teeb kõiki asju nii hästi kui vähegi saab. “Kui ta ükskord õppis olümpiaadiks, siis ma lausa imestasin, kuidas ta joonistas kõik raamatutest maha: neerud ja südame. Kuna ta on kunstiandega, siis seda oli niivõrd hea vaadata. Põhjalikkus viib teda sihile,” rääkis Vahter.

Eva on esimene saarlane, kes just bioloogias rahvusvahelisel tasemel nii kaugele jõudnud on. “Alati on jäänud mõned punktid pronksist puudu. Lõpuks on see barjäär ületatud,” tundis õpetaja rõõmu.

Inge Vahter tegeles õpilaste ettevalmistamisega olümpiaadideks, keskkoolis õpetas Evale bioloogiat ka Mart Mölder. Olümpiaadiks aitasid valmistuda ka Tartu Ülikooli teaduskooli kursused.

Tõeline kutsumus on kunst

Edaspidi kavatseb Eva hoopis kunstiga tegeleda: “Kunstiga on nii, et ma tean, et ma ei saaks ilma selleta kohe mitte kuidagi elada.” Juba 1. augustil sõidab Eva Pariisi, kus kavatseb prantsuse keele ja kunsti kursusi võtta. Ostetud on vaid ühe otsa pilet, nii et Eva kavatseb Prantsusmaale kauemaks jääda. Ülikooli ta sel aastal veel ei lähe, kuna ei pea oma prantsuse keele oskust piisavaks.

Eval on personaalnäitus Prantsusmaal juba olnud – Püreneede mäestikus asuvas ateljees, kus näidatakse enamasti kohalike kunstnike töid.

Bioloogiaga Eva edasi ei tegele, ent ta leiab, et bioloogiast on väga palju kasu olnud: “Need teadmised, mis ma bioloogias saanud olen, on kaasa aidanud tervikliku maailmapildi tekkimisele.”

Merje Pors Meie Maa 26-07-2006