www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26510&kat=1
Ohessaare rannakivid värviti kuldseks

Saaremaal läbisõidul olevad Saksa kunstnikud sattusid saare kivistest randadest nii suurde vaimustusse, et otsustasid ellu viia omapärase kunstiprojekti ning Ohessaare pangal 20 rannakivi kirgaskollaseks võõbata.

Skulptor Hans H. Reisener ja muusik Thomas Heinrich Schmöckel tulid Saaremaale siinsete kunstnikega kontakte looma, kuid said hoopis inspiratsiooni siinsest loodusest. Schmöckeli sõnul on Saaremaa maastik eriline just suurte kivide poolest, mis piiluvad madalast veest välja.

“Me jalutasime ringi ja see inspireeris meid midagi tegema. Esialgu värvisime ühe kivi kuldseks ja siis tuli idee teha midagi enamat,” räägib Schmöckel.

13 liitrit kollast värvi

Esmalt kulutati Ohessaare pangal kunstiprojekti elluviimiseks 3 liitrit värvi. “Me mõtlesime, et võiks värvida nii umbes kaheksa kivi ja siis avastasime, et värvist jääb puudu. Siis ostsime juurde 10 liitrit värvi, et värvida ülejäänud kivid,” räägib Schmöckel, kellel koos Reiseneriga kulus kahekümne kivi värvimiseks kogu kolmapäev ja neljapäev.

Tema sõnul tekitas kivide värvimine hasarti, sest mida rohkem tehtud sai, seda suurem vaimustus tekkis. “Kui sinna [Ohessaare pangale] lähed, siis tekib lihtsalt wow-effekt, sest see on nii ilus,” räägib Schmöckel, kelle sõnul paistavad kuldkollased kivid Sõrves asuvast Ohessaare pangast möödasõidul tee peale ära.

Ülistavad looduse ilu

Reisener ütleb, et tema jaoks on väga oluline inimestele selgitada, et nende eesmärgiks ei ole loodust hävitada, vaid selle ilu esile tõsta. “Sinu jaoks on need kivid, mis on kõikjal rannikuvetes, tavalised ja meie tahtsime anda neile uue värvi, et inimesed näeksid neid uues valguses. Et need ei ole tavalised ja harilikud, vaid et näeksid nende suurte kivide jõudu,” räägib Reisener.

Tema sõnul püsib värv kividel maksimaalselt aasta, seejärel on meri selle ära pühkinud ning loodus on jälle tagasi. “Me ei taha, et lehelugejad arvaksid, et sakslased tulevad siia ja värvivad kõik kollaseks ja nad on lihtsalt lollid. Me tahame anda loodusele ülevama välimuse teise värvi kaudu,” rõhutab Reisener.

Otsivad kontakte

Täna hommikul Saaremaalt lahkunud kunstnikepaar mõlgutab juba mõtteid siia naasmisest ning NSVList mahajäänud objektidele uue elu andmisest. “Soovime, et need võiksid särada teistes värvides, et muuta nende kohtade energiat,” rääkis Schmöckel.

Saksa kunstnikud, kes on väga huvitatud kohalike kunstitegelastega kontaktide loomisest, loodavad, et sellised projektid aitavad luua ühenduslülisid erinevatest kultuuridest pärit, kuid sarnaselt mõtlevate kunstiinimeste vahel.

Marjam Vaher Meie Maa 22-07-2006