www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26508&kat=1
Näitus ebatavalistest ehetest

Eile avas klaasikunstnik Tiina Randmann Saaremaa Kunstistuudios ehtenäituse, kus saab näha vitraa˛iklaaside ja poolvääriskivide ebatavalisi kombinatsioone.

Näitusel olevad ehted on valmistatud tiffanitehnikas, mida tavaliselt kasutatakse vitraa˛ide ja kunstipäraste lambikuplite valmistamiseks. “Tiffani tehnika tähendab seda, et erinevad värvilised klaasikillud teibitakse vaseteibiga ja joodetakse kokku tinaga,“ selgitab Randmann.

Põnevad ehted

Lisaks värvilisele vitraa˛iklaasile on Saaremaal oma esimese näituse avanud kunstnik ehete valmistamiseks kasutanud poolvääriskive, mis on tema sõnul üsna ebatavaline võte.

“Ma ju olen üldse õudne kivide hull. Võid mulle koju ka tulla, seal on kivid igal pool – mitte need poolvääriskivid, vaid igasugused maakivid. Siit lähen edasi Tagaranda, võtan sealt ka ikka mõned kivid kaasa,” naerab Randmann, kelle sõnul lisab marmori, ahhaadi, hematiidi ja teiste poolvääriskivide lisamine ehtele väärtust. “Ta teeb palju põnevamaks ka selle ehte värvilise klaasiga koos,” leiab kunstnik.

Inimesed kannavad meeleldi

Randmann ütles, et tema teistmoodi ehteid kantakse meeleldi. “Ikka ostetakse kandmiseks ja Haapsalus osteti kellelegi kinkimiseks,” räägib Randmann.

Varem maalimisega tegelenud ja praegu Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumis kunstiõpetajana töötav Randmann õppis tiffani tehnikat kolm aastat tagasi Tallinnas toimunud kursustel.

Kunstistuudio juhataja Anne Tootmaa sõnul on praegu Kunstistuudios väljas kolm näitust, mis moodustavad kokku ühe terviku. Lisaks Randmanni ehetele saab näha Mare Vichmanni suuri keraamilisi vorme koondnimega “Saviaeg” ja Sigrid Huigi aeganõudvas kõrgkuumuse batikatehnikas valmistatud siidkangad. “Kindlasti tasuks tulla ka sellepärast vaatama, et nii heatasemelist tarbekunstinäitust, mis on praegu juhuslikult kokku tulnud, ei ole tükk aega Kuressaares näha olnud,” ütleb Tootmaa.

Näitus jääb avatuks 14. augustini.

Marjam Vaher Meie Maa 21-07-2006