www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26505&kat=1
Suvetuur Kuressaare kohvikutes

Ehk kas 500 krooni jootraha on palju või vähe

Suvi on ikka aeg, mil on mõnus kuskil välikohvikus aega parajaks teha. Tass cappuccinot kurgust alla libistada ja sõpradega ilmaelu arutada. Meie Maa tegi ringkäigu viies Kuressaare kohvikus – Wildenbergis, Hansas, Classicus, Sohfas ja Kessus, et lugejatele kohvikutes toimuvast põgus ülevaade anda.

Eestlased joovad vett

Kõige populaarsem jook kohvikutes on mõistagi kohv, mida kliendid siis turgutuseks või ergutuseks joovad. Kohviku Classic klienditeenindaja Anu hakkas muhelema, kui populaarseima joogi kohta küsisin ja rääkis siis, et Classicus tellitakse palju Viru Valget. Soomlased armastavad aga kohvi koos Vana Tallinnaga. Küsimuse peale, mida eestlased siis eelistavad, vastas Anu naerdes: “Eestlased joovad vett.”

Wildenbergi kohvikus on populaarne jook jäätisekokteil ploomimahlaga. Söökide poolest on igal kohvikul oma eriroog, mida palju tellitakse. Classicus ja Kessus tellitakse palju päevapraade, Hansas saiakesi ja Sohfas fetasalateid.

Kessu firmaroog on vaarikamops, mis emakeeli tähendab kohupiimavahtu vaarikatoormoosiga. Palju ostetakse ka pirukaid, mida Kessu kohvikus koha peal tehakse.

Kitsid soomlased?

Jootraha poolest ütles enamik kohvikutöötajaid üksmeelselt, et soomlased on selles suhtes eriti kitsid. “Soomlane ei jäta – 1 soomlane 100st ehk jätab,” nendib üks ettekandja mõrudalt. Teine aga räägib muigega, kuidas eile oli esimene juhus, mil soomlane talle jootraha jättis. Tervelt ühe krooni. Ettekandja arvates ei tahtnud soomlane lihtsalt metallraha ja jättis seepärast kroonise ettekandjale.

Kätlin Sohfast märkis, et kõige suurema jootraha jättis üks sakslane, kellel oli väike arve, mille ta kaardiga maksis. Jootraha oli see-eest suur: 500 krooni.

Diana Wildenbergi kohvikust sai ühe kohvi lauda viimise eest 285 krooni: eestlasest härra tellis 15kroonise kohvi ja maksis kolme Koidulaga.

Eestlased premeerivad teenindajaid enamasti 10-15 krooniga.

Keskmist klienti pole olemas

Ühegi küsitletud kohviku teenindajad ei osanud öelda, et seal kohvikus käivad ainult noored või pigem vanemad inimesed. Kliente ei saa eristada ka muude parameetrite poolest. Kui, siis ehk Hansa kohviku puhul saab öelda, et seal käivad enamasti kunstilembesed inimesed. Teenindaja Mareti sõnul käib Hansas palju turiste, aga ka eestlasi, kes on huvitatud maalidest ja hubasest kohvikust.

Kessu kohvikus käib palju noori emasid koos väikeste lastega. “Siia saab sõita lapsekäruga. Ükskord üks naine ütles, et teil on nii hea – teil on see lapsetool, paljudes kohtades ei ole seda,” rääkis kohviku teenindaja Keidi. Aga peale väikeste laste ja nende emade on Kessul oma püsiklientuur, kes päevast päeva lõunatamas käib.

Välismaalastest on kõige enam kohvikukülastajaid soomlaste, sakslaste, lätlaste ja venelaste seas. Muidugi tuleb sekka ka eksootilisematest maadest külastajaid – näiteks Wildenbergi külastas Uruguayst pärit inimene, kelle päritolu sai klienditeenindaja teada pangakaardi järgi, millega uruguailane arve maksis.

Anu Classicu kohvikust ütles, et seal on kaugematest maadest käinud jaapanlased. Nemad aga Anu sõnul hakklihasousti või hapukapsaid ei armasta: “Jaapanlased on söönud ainult kas kanavardaid või broileriwokki.”

Mööbel koju

Sohfa kohvikus on eriline see, et kui klient ikka väga soovib, võib ta sealt ka mööblit kaasa osta. Sohfa klienditeenindaja Kätlini sõnul on kohvikust juba ostetud mitu tooli, sealhulgas üks mugav tugitool.

Wildenbergi kohviku teenindaja Diana sõnul on Wildenbergis eriline miljöö: “Seda näitab ka see, et mõni tuleb siia ja ütleb, et teeb kiire kohvi, aga on siin juba kolmandat tundi.” Kohvikus istumise ajalise kestvuse rekordiga sai maha aga Võru mees, kes läks hommikul 10:30 kohvikusse ja lahkus öösel kell 2. “Istus lauas, tellis natuke. Tal oli lõbus,” rääkis Diana.

Keidi Kessu kohvikust jutustas aga üleeile juhtunud loo, mil üks proua tuli üksi kohvikusse ja tellis kaheksa portsu friikartuleid viineriga ning joogiks kaheksa coca-colat. Keidi oli hämmingus – kuidas see naine kogu söögi ära jõuab süüa, ent siis hakkasid lapsed ükshaaval kohvikusse jõudma ja lõpuks oligi kaheksa inimest kokku.

Üldiselt võib öelda, et kõikidel kohvikutel, kus Meie Maa käis, on välja kujunenud oma püsiklientuur ja külastajate vähesuse üle ei kurtnud keegi. Kessu ja Sohfa, kes Kuressaare kohvikutandril kõige uuemad tegijad, on ka ilusti jalad alla saanud. Kohvikutöötajate arvates käib saarlane kohvikus küll, kuigi saarlane ilmselt Võru mehe kohvikus istumise kestvusrekordit ei purustaks.

Merje Pors Meie Maa 21-07-2006