www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26480&kat=1
Muhus taasavati Juhan Smuuli kuju

Muhus Koguva külas taasavati kirjanik Juhan Smuuli kuju, skulptor Tõnu Maarandi loodud kuju seisis aastaid Tallinnas Kadrioru pargis ning oli hiljem aastaid angaaris varjul.

Muhu vald ostis skulptuuri Tallinna linnalt ühe krooniga, vahendas Aktuaalne kaamera.

Lisaks neljatonnisele kujule toodi Tallinnast ära Koguva külla kadakate vahele ka kujuga koos olnud kaheksatonnised kivimürakad. Pealinnas metallikrattide ohvriks langenud Smuul on Muhus taas täie tervise juures.

"Kuju ise tervikuna on sama. Tal on ringi tehtud kajakas. Kajakas on uus ja tal on vahetatud ära üks pöial, mis ära varastati. Ja põlve on parandatud. Muu kõik on säilinud, kaasaarvatud kivid," rääkis Muhu vallavanem Tiit Peedu.

Lisaks sellele pandi Smuulile täna ta enda sõnad peaaegu et suhugi. Kuigi Tallinna linnale kuju ühe krooni eest Muhu vallale müümine just rahaliselt kõige kasulikum ehk polnud, väidab Tallinna linnapea, et tehing oli tõesti väärtuslik.

"See oli Tallinna linnale väga väärtuslik tehing, sest sellest võitis kogu Eestimaa. Seda ei saa rahasse panna, siin on olulisem hoopis teine pool," ütles Jüri Ratas.

Ehk annab Smuuli koju tulek muhulastele uut inspiratsiooni - täna prooviti juba kuju kõrval ka Smuuli poosi sisse võtta ja Muhumaa meestel võttis rõõm ka laulu lahti.

Margus Muld ETV24 19-07-2006