www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26442&kat=5
Kihnu Virve kallistus

Mõned kohtumised on teistmoodi. Nagu Virvegagi. Kassari seltsimaja tagaõues harutasid Pärnumaalt tulijad autost kompse. Pillid, puldid, plaadikast, pudel vett… Ulatasin Virvele ajalehe ja ütlesin: “Näe, tahtsin selle jutu pealkirjaks kirjutada, et Virve avab koos proua Rüütliga Hiiu Folgi, aga Astrid ei lubanud. Ta ütles mulle, et Virve jõuab kohale alles siis, kui kontsert on juba peal ja pidu hoos.”
“Tule, ma tahan sind seepeale kallistada,” võttis Virve lehe vastu. Ja kallistaski. Kõvasti. Vaatas mulle sügavalt ja hindavalt silma. Ning naeratas siis.

Elfriide unistas balletikoolist

“Ega kooliajal mind keegi Virveks ei kutsunud, ikka Elfriideks. Mul on tegelikult kaks eesnime – Virve ja Elfriide,” rääkis Kihnu laulik. “Mul on sellised teistmoodi varbad. Praegu muidugi enam ei ole. Aga lapsena sain ma varvaste peal kõndida nagu armeenlane. Või noh, tead küll, kuidas nad seal lõuna pool tantsivad. Ma lausa liuglesin läbi õhu. Tahtsin meeletult tantsida ja unistasin balletikoolist, aga siis tuli ju sõda vahele,” rääkis Virve. “Pärast sõda, viis aastat hiljem, polnud enam midagi tantsimisest järel. Enam ei tulnud välja. Ja sinna see jäi.”

Kassari seltsimaja

“Mõtle, te olete siia nii toreda maja ehitanud,” astus Virve Kassari seltsimaja saali uksest sisse. “Kohe sellise mõnusa. Ah, siin laval me siis esinemegi. Ei tea, kas keegi kuulama ka tuleb,” arutles tulija. Senikaua, kui Astrid ja Olavi pille-pulte ülesse sättisid, tutvustas Virve mulle oma tütretütar Rainat. Heledapäine särasilmne kaunis noor naine naeratas sõbralikult ja ütles: “Mamma, kas sa autost ikka sukavardakoti võtsid kaasa?” Virve vaatas vähe ehmatanult ringi ja avastas siis nööriga kokkutõmmatud väikese punasekirju riidest koti kõrvalolevalt toolilt. “Näe, siin ongi mul need raamatud ja vihud sees,” seletas ta ise koti kallal pusides.

Lauluraamatud

“Tead, esialgu ma kirjutasin oma laule paberitükkidele. Ja need jäid siis kuhu juhtus. Ma olen nii palju surmasuus olnud, et ühel päeval mõtlesin, et võtan parem vihiku. Et laulud ikka alles jääks. Kui vana vihik sai täis, siis võtsin uue,” rääkis ta. “No siis ühel ajal nad andsid välja selle,” lisas Virve ja näitas punase kaanega väikest trükitud lauludekogu. Silm jäi peatuma aastanumbrile 2000. Uurisin veel lauliku sisu, kui Virve tiris kotikesest välja teisegi raamatukese. “Näe, see tuli nüüd hiljuti.”

Vaatasin väikeseformaadilist kaunist valget raamatut. Kihnu Virve laulud, oli sinna kirjutatud. “Näe, sellel plaadil siin ma jorisen,” näitas Virve raamatukesega kaasas olevat siidiiplaati. Küsisin, kust seda laulukogu osta saaks. Et äkki on Virvel veel mõni eksemplar Hiiumaale kaasa võetud. Virve vaatas mulle arusaamatult otsa ja ütles siis: “Ma ei tea kust sa seda osta saad. Ma ise ostsin selle Pärnu raamatupoest. Sada viiskümmend krooni maksis. Aga ma mõtlesin, et mul peaks kah ikka vähemalt üks neist olemas olema.”

Kassarit avastamas

Pärast kontserti seltsimajas läksid kihnlased Eve kutsel tema suvekodust läbi. Eve õpetas eelmisel talvel Kihnu lastele kunsti ja vene keelt.
“Kassaris on mu armastus juba 27 aastat. Kihnu on ka mu suur armastus aga seal ei tea ma veel pooli asjugi. Läheb aega, kui Kihnu nii omaseks saab kui Kassari,” rääkis Eve.

Lõpuks jõuab külaliste seltskond kiigeplatsile.Virve kallistas ja rääkis mõne sõna juttu Kukerpilli meestega. Siis otsustasime Eve õhutusel tirbile päikeseloojangut vaatama minna.

“Kui ilus see on,” imetles eakas naine loojangut ja otsis laulu. “Näe, mul polegi ühtegi päikeseloojangu laulu. Ma pean selle ikka tegema.”
“Mu kodu on Roslagen Rootsimaa rand,” laulame üheskoos. Virve lisas veel paar oma laulu, mis parasjagu meelde tulid. Tirbi ristis hõiskasime täiest kõrist “Noorus on ilus aeg” ja läksime siis kiigeplatsile tagasi.

Vesiroosid ja kitsed

Virve ja Raina tulid mulle peale pidu ööseks külla. Sest Virve tahtis kitsesid näha. Ja punaseid ning roosasid vesiroose. Enne linade vahele pugemist istusime köögilaua taga ja sõime kala.

“Kuule, mul läks praegu meelest ära, mis su nimi on,” ütles Virve äkki. “Ma olen kadripäeva Kadri,” vastasin. “Niimoodi on kõige kergem meelde jätta.”
“Tead, Kihnus pannakse lehmadele samamoodi nimesid päeva järgi. Kui vasikas sünnib pühapäeval, saab ta nimeks Punik,” selgitas Virve kihnlaste nimepaneku traditsioone.

Varahommikul tegime tiiru aias, tiigi ääres ja laudaski. Virve imetles värvilisi õisi veel. Tegi siit ja sealtpoolt pilte. Aga kõige enam huvitasid teda kitsed. Ka Virvel on kodus kaks kitse. Arutlesime kitsepidamise võlude ja valude üle.
“Sul on must sarvedega kits,” hüüatas Virve laudaust paotades. “Kuule, tee minust selle musta kitsega üks pilt. Ma ei ole varem musta kitse näinud,” ütles ta. Tuli kiirustada, sest enne praamile jõudmist tuli kihnlastel auto peale võtta veel Olavi, kes Kassarisse jäi.

“Me tuleme Hiiumaale siis augustis uuesti,” teatas Virve.
“Ju te siis meile ööseks tulete,” küsisin.

“Loomulikult sinu juurde. Kuhu mujale mul minna on. Ja pealegi tunnen ma sinu juures end nagu oma kodus,” ütles ta. Ja kallistas. Kõvasti- kõvasti.

KADRI PULK Hiiu Leht 14-07-2006