www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26404&kat=1
Viis Saaremaa tuulikut läbivad turgutuskuuri

Viis Saaremaa tuulikut – Kuusnõmme, Vessiku, Ritsu, Jaagu ja Laasu, läbivad Muinsuskaitseameti toel avariiremondi. Meie Maa käis uudistamas Ritsu pukktuuliku uuenduskuuri.

Hiidlased Saaremaa tuulikuid parandamas

Eile tegutsesid Kaarma vallas Ritsu tuuliku juures kaks Hiiumaa meest. Üks neist, töödejuhataja Viktor Tammsaar, on üks väheseid litsentseeritud pukktuulikumeistreid Eestis. Tema sõnul tuleb avariiremondi tegemisel lähtuda sellest, et vesi ei pääseks tuulikusse sisse ja alustada remonti katusest. Kui tuuliku konstruktsioonid on nõrgad, tuleb ka neid tugevdada, mida Ritsu tuuliku puhul ka tehti. Eile hommikul oli Ritsu tuulikul juba pool katust peal.

Tammsaar tegelebki põhiliselt pukktuulikutega. Huvi selle töö vastu tekkis tal enda sõnutsi töö käigus. “Kunagi hakkasime Hiiumaal ühte Lõuka tuulikut restaureerima ja sealt see huvi tekkis,” ütles ta.

Praegu vaid avariiremont

Viie Saaremaa tuuliku juures tehtavaid töid finantseerib Muinsuskaitseamet ja kokku läheb remont maksma umbes 65 000 krooni. Avariiremondi puhul on idee tuuliku säilitamises – kasutatakse ajutisi lahendusi ja püütakse võimalikult vähe originaalset hävitada. Sel juhul on tulevikus võimalikult palju algset materjali, millest restaureerimisel lähtuda. Tuuliku täielik korda tegemine maksaks juba vähemalt 100 000 krooni.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektor Lilian Hansar rääkis Meie Maale, et Saaremaal on avariiolukorras veel neli tuulikut. Need peaksid turgutust saama järgmisel aastal.

Tuulikuid tuleks hoida

Tuulikute korda tegemisel on puudu finantseeringutest. Omanikel ei ole tuulikute remondiks enamasti raha, samuti pole piisavalt materiaalseid ressursse muinsuskaitsel. “See võiks olla ka valdade prioriteet, et ka vald raha annaks. Kunagi oli maakonnas lausa kampaania, et me oma tuulikuid hoiaksime. Nüüd on tuulikute hoidmine unarusse jäänud,” nentis Hansar.

Saaremaal on arhitektuurimälestisena muinsuskaitse alla võetud 18 tuulikut. Muinsuskaitseamet kaalub kõigi säilinud tuulikute kaitse alla võtmist, kuna mitmed on hävimisohus. Angla viis tuulikut on Leisi valla poolt enam-vähem korras hoitud. Mitmeid tuulikuid on ka omanikud korras hoidnud. Hiljuti restaureeriti omaniku eestvõtmisel ja Muinsuskaitseameti toetusel Viltina pukktuulik.

Merje Pors Meie Maa 07-07-2006