www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26394&kat=1
Kunstistuudios saab näha “Saviaega”

Saaremaa Kunstistuudios on avatud Mare Vichmanni keraamikanäitus “Saviaeg”, mis ootab külastajaid 20. juulini.

Saaremaaga seob kunstistuudio

Mare Vichmann on Rakveres sündinud keraamik ja portselanimaalija, keda Saaremaaga seob eelkõige Saaremaa Kunstistuudio ja Anne Tootmaa. Nimelt tunnevad Tootmaa ja Vichmann üksteist juba aastaid.

Viimane isikunäitus oli Vichmannil tema 50. juubeli ajal Rakvere galeriis. “Anne (Tootmaa – toim.) arvas, et too see näitus edasi Saaremaale,” rääkis Vichmann. Nii sattuski “Saviaeg” Kuressaarde. Üks näitus on kunstnikul ka varem Saaremaal olnud. Tegemist oli portselanimaalijatega koos tehtud näitusega.

Vichmann kasutab oma tööde tegemisel Saksa savi, sest see on võrreldes Eesti omaga vee- ja purunemiskindlam. Savi põletamine toimub kõrgkuumusel. “Me põletame teda 1250 kraadi juures, Eesti savi sulab selle temperatuuri juures glasuuriks, sest tema kannatab vaid 1000 kraadi,” märkis kunstnik.

Saksofonikujulised vaasid

Saaremaa Kunstistuudios olevas väljapanekus esindatud keraamika on mõeldud ka müügiks. Näiteks võib näituselt leida hiigelsuure teetassi kujuga kella kirjaga “Kogu aeg on tee aeg”, vaagnaid ja muusikariistade kujulisi vaase. Nii on ostjal edaspidi võimalik lilled saksofoni- või kitarrikujulisse vaasi asetada.

Vichmann kasutab mattglasuure ja värvidena kasutab eelkõige seda, mis talle antud aastaajal meeldib. Lemmikutena mainis ta valget ja sinist.

Tallinnas peab Vichmann koos teiste kunstnikega ateljeed, kus ta kasutab keraamika põletamiseks puudega köetavat ahju. “Neid (puudega köetavaid keraamikaahjusid) on Eestimaal vaid 5-6 tükki,” ütles Vichmann. Sellises ahjus põletamine annab kujudele ka erilise värvi.

Merje Pors Meie Maa 05-07-2006