www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26237&kat=2
Tarmo Mänd kiidab Pätsi vaikivat ajastut

Äsja avaldatud raamatus president Arnold Rüütlist tunnustab presidendi kantselei ülem Tarmo Mänd Rüütli tööd, tuues võrdluseks Pätsi “vaikiva ajastu”.

Mänd võrdleb Rüütlit autoritaarse riigijuhi Konstantin Pätsiga Madis Salumi kirjutatud raamatus “Eesti Vabariigi President Arnold Rüütel”, vahendab Postimees.

Salumi küsimusele “Ometi ei jäta ebameeldivused ka Kadriorgu puutumata?” vastab Mänd muu hulgas: “Kui mõtleme ajas tagasi – 30ndatel loodi hüsteeriline õhkkond Konstantin Pätsi ümber. Tema juhtimisvõtted ja põhimõtted ei saanud küll kõigile meeldida, kuid ta toimetas vaieldamatult Eesti riigi sisemise korrastatuse huvides.”

Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni liige, ajaloolane Lauri Vahtre tõdeb, et ei saa tolleaegsete inimestega suhelnuna Männi sõnadele väga vastu vaielda, kuid nentis, et Pätsi tegevuse tänapäeva toomine on väär.

“Kui Pätsi meetmetel oli kohati positiivne mõju, siis ei saa sellest järeldada, et need sobiksid tänasesse päeva,” ütleb Vahtre.

Vaikiv ajastu oli 1934. aasta 12. märtsi riigipöörde tulemusel kujunenud ajajärk, mil riigikogu oli küll olemas, kuid ei saanud Konstantin Pätsi diktatuuri tingimustes tegutseda. Kodanike poliitiline aktiivsus ja valitsuse avalik kritiseerimine polnud soositud.

MM / Meie Maa 15-06-2006