www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=26143&kat=1
Raadio SKY+ valis Mändjala asemel peopaigaks Pärnu ranna

Raadio SKY+ korraldab tänavu oma suvepäevad senise peopaiga, Mändjala asemel juuli keskel Pärnu rannas.

Programmidirektor Toomas Puna sõnul on suvepäevadele uue koha valimisel mitu põhjust – eelkõige see, et üritus vajab veidi värskust.

Metsa turvata on keeruline

“Käesolev aasta on mõnes mõttes üleminekuaasta,” rääkis ta. “Vaatame, kuidas Pärnus läheb, aga ei saa välistada, et see üritus hakkab üldse toimuma iga aasta erinevas kohas.”

Puna kinnitusel polnud peopaiga Mändjalast üleviimise ajendiks korratagamis- või turvalisusprobleemid. “Nii meile endale kui turvafirmale tundus, et mõnes mõttes oli kord eelmisel aastal isegi rohkem majas kui üle-eelmisel,” lausus programmidirektor. “Siiski tahaks, et kogu asi oleks veel viisakam.”

Puna sõnul on Mändjala rannas väga raske peoterritooriumi piirata. “Selle ala sulgemine ja seeläbi parema korra hoidmine eeldab tohutult turvamehi,” ütles programmidirektor. “Võime ju rannas hoida asja viisaka, ent kämpingu ülejäänud territooriumil on palju pimedaid kohti. Sisuliselt metsa turvata on väga keeruline.”

Pikad praamijärjekorrad Puna hinnangul Saaremaal peo korraldamist kuigivõrd ei raskenda. “Mulle isiklikult tundub, et meie üritusele tulnud inimesed, nii üllatav kui see ka pole, pigem nautisid sadamates toimuvat janti,” tähendas Puna.

Ta kinnitas, et kohalike pahameel uut peopaika otsima ei ajendanud. “Meie jaoks on positiivsed reaktsioonid olnud alati suuremad kui negatiivsed,” lausus Toomas Puna. “Otseselt keegi pole meile ütlema tulnud, et ärge enam tulge. Rohkem on ikka kiitjaid – sealhulgas neid, kes seal nädalavahetusega suhteliselt hästi teenisid.”

Saarlastega meeldiv koostöö

Puna sõnul on Saaremaa taolise ürituse organiseerimiseks “väga tore paik” ning saarlastega koostöö on olnud seni väga hea.

“Oleme hästi läbi saanud nii politsei, kohalike elanike kui valla-ametnikega,” rääkis Puna. “Olen korraldanud üritusi paikades, kus organiseerimine tähendab tohutut bürokraatiat, meeletut avalduste ja paberite täitmist. Saaremaal oli see siiamaani kõik olematu.”

MEIE MAA ARVAB: Taevas klaariks

Kindlasti võtavad paljud Saaremaa elanikud teadet, et taevanimelise raadiojaama suvised peopäevad Pärnusse kolivad, kui taevalikku kingitust. Kui need vähesed, kes läbupäevadel pummeldajate pealt ühel või teisel moel teenistust said, kõrvale jätta, oli see tuhandete peadeni küündinud noortemass saarerahvale ikka tõeliseks nuhtluseks.

Võiks ju öelda, las noored möllavad, ja isegi on hea, kui nad on ühele vähemale territooriumile kokku koondatud. Kergem silma peal hoida ja korrakaitsjail teada, kus ennetavat tööd teha. Lihtsam on valvata üht suurt lõket, kui passida paljusid pisemaid tuleasemeid.

Mändjala üritus võiks toimuda nii tänavu, kui ka järgnevatel aastatel, kui ainult seal ennas välja elavad noored end kultuurselt ülal pidada mõistaksid. Ja mitte ainult peoplatsil, vaid ka Saaremaale tulles ja siit lahkudes.

Paraku on paljudel saarlastel ja saaremaa külalistel veel liiga selgelt meeles mullusuvine košmaar Kuivastu sadamas, kus eesti kasvav järelpõlv tegi täis iseennast ja lasi kõrge kaarega pähe saarerahvale.

Kui netikommentaare vaadata, siis on hulgaliselt neid kohalikke noori, kelle jaoks taevanimelise raadiojaama pidupäevade ärajäämine oleks üks ütlemata õudne asi. Aga nagu öeldakse, parem õudne lõpp, kui lõputa õudus.

7. juuni 2006

Monika Puutsa Meie Maa 07-06-2006