www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2593&kat=1
Kalapüügiseaduse täitmine käib ametnikele üle jõu

Vastavalt Eesti Vabariigis kehtivale kalapüügiseadusele peavad kalapüügiõigust taotlevad kalurid esitama oma taotlused maakonna keskkonnateenistusele hiljemalt 1. detsembriks, kuid vabariigi valitsus pole siiani kehtestanud taotluste vastuvõtmise korda.

Saaremaa Keskkonnateenistuse peaspetsialistil Jaan Ärmusel oli eile kiire tööpäev, mobiiltelefonilt ütles ta Meie Maale, et saatis mereinstituudile püügivahendite taotluse 10-15 % tänavusest väiksema, milline arv lõplikult jääb, selgub siis, kui minister Kranich püügivahendite limiidid kinnitab.

“Selle nädala teisipäevasel valitsuse istungil olid kalapüügitaotlused tagasi lükatud, uuesti arutab valitsus neid ilmselt 5. detsembril,” arvas Ärmus. “Täna on Orissaares kalurite koosolek ja ma jään seal piinlikku olukorda, sest keskkonnaministeeriumi juriidilisest osakonnast pole ma piisavat infot saanud. Tean vaid, et minister pikendas kalapüügiõiguse taotluste vastuvõtmist 15. detsembrini,”rääkis ta.

“Kui 6. detsembril saame alustada, jääb meil rohkem kui 300-lt taotlejalt dokumentide vastuvõtuks vaid 8 tööpäeva. Tempo läheb hullupööra kõrgeks, pärast seda jääb veel vaid 8 tööpäeva piiratud püügiõiguse taotluste vastuvõtuks (1. jaanuar), neid tuleb üle 700 (tänavu oli 1100). Aasta lõpp tuleb metsik kiire,” ohkas Ärmus.

Küsimusele, kas püügiluba võivad taotleda ka need, kel pole merega piirnevat kinnistut, arvas Ärmus, et taotlused võidakse rahuldada, kui kinnistuomanikud ei soovi oma kalapüügiõigust kasutada.

“Kui aga need numbrid jäävad, millest me mõned päevad tagasi Tallinnas rääkisime ja mille kohta eile tegin taotlused, ei juhtu veel midagi hullu,” arvas Ärmus. “Kõik küll ei saa, aga enamus küll, pealegi hakkame kuupikkusi kalapüügiõigusi andma, sellega on meile eraldatud püügilimiidi piires mängumaad,” lohutas keskkonnateenistuse ametnik Ärmus.
“Kehvasti, et liiga lühikese ajaga tahetakse kõik ära teha, meie taotlus oli järgmise aasta esimese kvartali jooksul rahulikult asjad korda ajada, aga seda ei arvestatud,” kirjeldas Ärmus. “Igale kalurile tuleb uus kalapüügiluba, mis on tunduvalt erinev täna kasutusel olevast loast, kuid neid pole veel trükkima hakatudki. Me peame jõudma taotluse vastu võtta, peame tegema otsuse, selle mehele tagasi saatma, et mees saaks 1. jaanuaril kala püüdma hakata,” selgitas Ärmus.

Kalastuskaarte on viimastel aastatel Saaremaal üha enam ostma hakatud, kuigi need on poole kallimad võrgulubadest (180 krooni aastakaart, 90 krooni kolme võrgu eest aastas). Ärmus kardab, et püügivahendite maks järgmiseks aastaks tõuseb, mõnede püügivahendite puhul üsna oluliselt. “Täna peame ministeeriumi kalandusosakonna ja mereinstituudi spetsialistidega veel läbirääkimisi, tahaks loota, et päeva lõpuks ka mingi kokkuleppeni jõuame,” selgitas Jaan Ärmus.

Veljo Kuivjõgi Meie Maa 30-11-2000