www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=25376&kat=1
Teedevalitsus loodab jääteede kestmist aprillini

Tänavuse hilise kevadega võivad jääteed kesta kuni aprillikuu alguseni, kui just tormid veetaset oluliselt ei tõsta.

Kolm aastat tagasi sai autodega üle jää sõita 19. märtsini, kümme aastat tagasi veelgi vähem, 17. märtsini. Märtsikuu lõpuni sai viimati üle jää sõita 30 aastat tagasi.

Saarte Teedevalitsuse juhataja Aleksander Kollo meenutas toona tollasest teede remondi ja ehituse trustist saadud telegrammi, kus kästi jääteed pinnata, et see kauem kestaks. Telegrammi saatis 1. aprillil hilisem teedeminister Andi Meister ja Saaremaa teemeistrid tabasid vaimuka aprillinalja kohe ära.

Praeguste ilmaprognooside põhjal on tormist ilma oodata esmaspäeval.

“Kõige hullem on veetaseme tõus, kui tulevad edela-, kagu- ja lõunatuuled, on jääteel lõpp, kuid meie loodame aprilli alguseni vastu pidada,” ütles Kollo eile Meie Maale.

Ilmastiku tõttu on muudetud nii Hiiumaa-mandri jäätee trassi kui ka Muhu-mandri jäätee mitmeid lõike. Põhjuseks jääle tulnud vesi.

“Viisime Hiiumaa ja mandri vahelise jäätee põhjatrassi peale, see tähendab, et nüüd sõidetakse sügavamast merest, Heinlaiust põhja poolt läbi. Lõunatrass uppus ära,” selgitas Hiiumaa teemeister Raivo Kibuspuu.

Uus trass on endisest poolteist kilomeetrit lühem ja kulgeb laevateele lähemal.

Seni on tänavusel talvel kõige rohkem autosid, 18100, sõitnud mandri ja Hiiumaa vahelisel jääteel.

Kahe nädalaga (8.–21. märtsini) on mandri ja Muhumaa jääteel sõitnud 10 400 autot, Saaremaa ja Hiiumaa jääteel 6000 autot.

Saaremaa ja Hiiumaa vahelise jäätrassi koormus vähenes tunduvalt naistepäevast, kui avati Kuivastu-Virtsu jäätee.

Tunduvalt on vähemaks jäänud ka jääteedel vaid lõbu pärast kihutavaid autoomanikke.

Veljo Kuivjõgi Meie Maa 25-03-2006