www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2513&kat=3
Ukraina teadlased ennustavad suurriikide lagunemist

Ukrainas Lvivis avaldati uurimistulemused, mille kohaselt algaval sajandil toimuvad maailma etnilis-poliitilisel kaardil kardinaalsed muutused.

Raamatu "21. sajandi maailma etnilis-poliitiline kaart" on koostanud analüütikakeskus Postup Ukraina teaduste akadeemia infoprobleemide keskuse direktori Pjotr Žuki juhtimisel.

Lvivi teadlaste arvates on Venemaal, USA-l, Suurbritannial ja Hiinal palju siseprobleeme ja -vastuolusid, mille tagajärjeks peab saama nende riikide järkjärguline lagunemine.

Nende protsesside peamiste põhjuste hulgas nimetavad nad pidevat võitlust ressursside pärast ning rahvusliku iseloomuga vastuolusid.

Kõige rohkem probleeme ootab prognoosi kohaselt ees Venemaad, mille territooriumil kujuneb mitukümmend rahvuslikku moodustist, millede hulgas saab suurimaks Saha-Jakuutia.

Ukraina teadlaste arvates jääb Venemaaks ainult väike territoorium selle Euroopa-osas, Moskva lähedal. Need on Moskva, Tveri, Kostroma, Kirovi, Vladimiri, Ivanovo, Nižni Novgorodi, Jaroslavli, Smolenski, Kaluuga, Rjazani, Tuula, Brjanski, Orjoli, Lipetski, Tambovi, Kurski, Belgorodi, Boroneži, Volgogradi, Rostovi, Uljanovski, Saraatovi, Astrahani, Pensa ja Samara oblast.

Venemaa kaguosad - Murmanski, Arhangelski, Vologda, Leningradi, Novgorodi ja Pihkva oblast ning Karjala hakkavad kuuluma Põhja-Vene koosseisu, mille pealinn on Peterburi.

Mis puutub aga Suurbritanniasse, siis tekib ukrainlastest uurijate ennustuse järgi selle territooriumil kolm etnilis-riiklikku moodustist: Inglismaa, Šotimaa ja Wales. Ulster aga läheb Iirimaa kontrolli alla.

Tõsised muutused ootavad ka Hiinat, millest eralduvad Tiibet, Xinjangi Uiguuri autonoomne piirkond ja Sise-Mongoolia autonoomne piirkond.

USA laguneb Lvivi teadlaste sõnul vähemalt kümneks väikeseks riigiks.

Ent nad väidavad samal ajal, et Ukrainat uuel sajandil muutused ees ei oota.

Raamatu autorid kirjutavad selle väljaande eessõnas: "Maailmas kulgevad protsessid sõltumata kõige mõjukamate poliitiliste liidrite soovist. Prognoosides muutusi poliitilisel kaardil, oleme püüdnud kujutada objektiivseid protsesse, aga mitte konserveerida praegust olukorda. Lisaks sellele ei ole meie väljapakutud kaardil kujutatud mitte riikide, vaid etnilis-riiklike moodustiste piirid."

MM/BNS BNS 21-11-2000