www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2313&kat=1
Ametikooli õpilased said Soomes Amadeus-koolitust

Kuressaare ametikooli turismi- ja reisikorralduse eriala viimase kursuse õpilased studeerisid möödunud nädalal Soomes ülemaailmselt kasutusel olevat broneerimissüsteemi.

Kümme ametikooli turismikorralduse õpilast koos kutseõpetaja Reet Villiguga õppis Turu lähedal Pargases (Parainenis) Åbolandi Rahvaülikooli Keele- ja Turismiinstituudis käsitsema Amadeus-arvutiprogrammi.

Amadeus on maailma suurim broneerimissüsteem, mille abil saab üle maailma tellida lennupileteid, hotellikohti ja rendiautosid. “Süsteemi, mille valdamine annab igale turismibüroo töötajale, resisikonsultandile ja turismikorraldajale tööturul suure eelise, saab õppida ka Tallinnas, ent siin maksab kolmepäevane koolitus 1 500 krooni,” selgitas Reet Villig.

“Riiklikest vahenditest selleks koolituseks raha ei jätku ja seni on soovijad alati ise Amadeus-õppe eest õppemaksu tasunud. Meie kooli 8-aastase turismikoolituse praktikas oli see esmakordne juhus, et õpilased said sellise koolituse tasuta,” lisas ta.

Projekti rahastas Rootsi Kultuurkapital Soomes ning lisatingimuse kohaselt õpivad kursuse õpilased lisaks Amadeus-süsteemile ka rootsi keelt.

Viie päeva jooksul õpiti selgeks programmi kõige keerulisem, lennunduse osa, mis nõudis Villigu hinnangul õpilastelt väga suurt keskendumist, ent millega nad kõik võrdselt edukalt toime tulid. Enne noorte Soome sõitmist andis Åbolandi kooli Amadeus-programmi õpetaja Susanne Gröndahl Kuressaares õpilastele kahepäevase eelkoolituse.

Et kodeeritud käsklustega broneerimissüsteem töötab inglise keeles, käis ka õppetöö samas keeles, kusjuures õpetajale oli see esimene grupp, kellele tuli süsteem ka otsast lõpuni inglise keeles lahti seletada.

Koolituse jätkuprojekt toimub märtsis, mil samad õpilased Pargasesse seekord käsitlemata jäänud hotellikohtade broneerimist ja autorenti õppima lähevad.

Ametikooli noorte turismikoolituse projekt sai alguse aasta tagasi, mil Euromaja Soome ja Eesti saarestikualade vahelise turismiprojekti juhi Ole Bergeni ja Reet Villigu kokku viis. Projekti kohaselt saavad sama koolituse ka Kuressaare ametikooli turismikorralduse eriala järgmise lennu õpilased.

TIIU TALVIST Meie Maa 02-11-2000