www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2105&kat=1
Sookured kahjustavad talivilja põlde

Orissaare valla talunik Avo Haljas kutsus oma taliviljapõldudele sookurgede kahjustusi hindama komisjoni, sest tema põldudel on kahjustatud 18 hektarit talivilja orast.

Avo Haljas kasutab tema väitel ainukese Saaremaa talunikuna talivilja otsekülvi suvivilja kõrrepõllule. Ilma künnita, teeb vaid kõrrekoorimist ja nii juba teist aastat. Tänavu külvas ta spetsiaalse külvikuga ka naabritele, kokku 100 hektarit.

Probleemi on tekitanud aga sookured, kes tulevad neile põldudele nokkima suvivilja mahapudisenud teri, kuid kahjustavad tugevalt ka talivilja orast. 12. septembril külvatud talivilja põldudest on kõige rohkem kahjustatud 8 ha suurune põld, mis omaniku arvates tuleb kevadel uuesti üle külvata.

“Ligi kolmandiku ulatuses,” hindab kahju 4,2 ha suurusel triticale eliitseemne põllul Taimetoodangu Inspektsiooni Saaremaa Büroo juhataja Anne Väli. Kõige vähem on kahjustatud 5,8 ha suurune talivilja põld.

Anne Väli sõnul polnud eelmisel nädalal, kui komisjon põlde vaatamas käis, kõik taimed veel tärganud. Lõplik sookurgede tekitatud kahju neil põldudel hinnatakse paari nädala pärast.

Seitse aastat seemnekasvatusega tegelenud Avo Haljas ütles, et tal on Valjala Seemnekeskuse ees kohustus eliitseeme seemneks kasvatada. Litsentsitasud on ta maksnud, kõige enam muretseb ta selle pärast, kas seemnepõlluna tema põldu enam tunnustada saab. Eliitseeme maksis 5 krooni kilo, oma vili on küll poole odavam, kuid külvinormiga 200 kilo hektari kohta külvas ta kõik põllud. Teised, peale seemnepõllu, saab ehk kevadel suvivilja seemnega üle külvata, sest triticale võrsub ka kevadel.

Komisjoni koosseisus käis sookurgede kahjustusi hindamas ka linnuteadlane Aivar Leito, kes on kindel, et põhja poolt tulevad uued sookured peale ja lõunasselennu aeg pole neil veel käes. Küll on aga ka Leito nõus väitega, et kohati on lindude kaitsmisega liiale mindud.

Veljo Kuivjõgi Meie Maa 17-10-2000