www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=2043&kat=1
Muinsuskaitsja ei luba elumaja Kuressaare lossiparki

Saaremaa muinsuskaitseinspektor Tõnu Sepp on vastu jalgpalliärimees Aivar Pohlaku soovile ehitada Kuressaare lossi vallikraavi äärde elumaja.

Muinsuskaitseinspektsiooni Saaremaa talituse juhataja Tõnu Sepp lausus, et senikaua, kuni Kuressaare linnavalitsus ei ole muutnud Aivar Pohlakule müüdud krundi sihtotstarvet ärimaas elamumaaks, ei kavatse tema asjasse sekkuda.

“Maad võib osta igaüks ja ükskõik kus, see ei puutu asjasse. Aga see, mis sinna ehitama hakatakse, on juba eraldi rida ja siis hakkavad asjad jooksma,” kinnitas Sepp kavatsust panna käsi ette Pohlaku kavatsusele ehitada 305-ruutmeetrisele krundile Kuressaare lossi vallikraavi äärde elumaja.

“Elumaja toob enesega kaasa väga palju infrastruktuuri ja kui me sellisele asjale loa annaksime, rikuks see lossivallikraavi ääre ära ja sulgeks selle ka inimestele,” põhjendas Sepp oma vastuseisu.

Tema sõnul on linnapargi näol tegu Kuressaare kõige olulisema puhkerajooni ja elumajad pargis ei lähe kokku linna arengukava ega ühegi teise dokumendiga. Kuressaare linnapark kuulub muinsuskaitsetsooni ja praegu ei ole seal ühtegi elumaja.

Sepp lausus, et ilma muinsuskaitsjate loata ei saa muinsuskaitsetsooni mitte midagi ehitada ja temast ei saa seetõttu üle ega ümber. Samas ei keela keegi Pohlakul rekonstueerida praegu krundil asuvat hoonet ja ja seda ärilistel eesmärkidel kasutada. “Selge, et see jätab ka mitmed kombineerimisvõimalused,” viitas Sepp võimalusele, et ärihooneks mõeldud hoonet võib ka elamuna kasutada.

Aivar Pohlak ostis Kuressaare linnapargis tenniseväljaku ja John Bulli pubi vahelise krundi veerand miljoni krooni eest, mis oli Kuressaares rekordiliselt kõrge kinnisvarahind.

Linnapea Jaanus Tamkivi on viidanud, et põhimõtteliselt ei tohiks linnavalitsusel olla midagi vastu Pohlaku krundi sihtotstarbe muutmisele ärimaast elamumaaks.

Andres Sepp Meie Maa 10-10-2000