www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=1887&kat=5
Vananaistesuvi kuivatab mere

Meri on jälle maas ja suurte parvlaevade liikumine takistatud.

Ristna Merejaama tehnik-vaatleja Larissa Valk ütles, et merevee tase Ristnas püsib juba pikemat aega väga madal.

Veetaseme alanemine algas 16. septembril ja 21. septembrist püsib see 47 cm allpool Kroonlinna veemõõdulati nulli (nn normi).Larissa Valgu sõnul on selline nähtus tingitud kõrgrõhkkonnast ja püsivatest kirde- ja põhjatuultest, mis vee Ristnast minema kannavad.

Väga madalat veeseisu kinnitas ka Heltermaa Merevaatlusposti vaatleja Evi Berkman, kes küll tõeseid arvandmeid esitada ta ei saanud.
Evi Berkman rääkis, et kaks kuud tagasi sõitis piirivalvekaater mõõdulati paigast.

Möödunud neljapäeval lubati EMHI-st tulla latti paika panema, kuid siiani on see tegemata.

Siiski tõdes Evi Berkman 22 aastasele töökogemusele toetudes, et praegu on mereveed tõepoolest väga maas ning pole ka ime kui suured praamid sõita ei saa. Kui võrrelda juunikuise praamide seiskumisega, mil Heltermaa tollal veel töökorras mõõdulatt näitas maksimaalselt 18 cm allpool normaalset veetaset, Ristnas vastavalt 24 cm alla normi, siis Evi Berkmani sõnul ei saanud madal veetase tollal küll praamiliikluse seiskamise põhjus olla.

Andmete otsimise käigus selgus, et tegelikult on merevee taseme mõõtmisega probleeme ka Ristnas.
Möödunud sügis- ja talvetormid lõhkusid vaatlussilla. Allesjäänud vare küljes on veemõõdulatt, samal sillaräbalal tuleb käia ka veetemperatuuri mõõtmas ja see on juba ohtlik. Larissa Valk ütles, et tegelikult on jäetud küll vaatleja südametunnistuse asjaks, kas ta riskib sillale minemisega või mitte. Nõuetelevastav selline vaatlus siiski pole.

Ka meretaseme mõõtjaga, mille näidu tehnik-vaatleja seekord edastas, vajaks sagedasemat liivast puhastamist või hoopiski kaitsevalli, mis takistaks liiva sattumist mõõtekaevu.

Harda Roosna Hiiu Leht 26-09-2000