www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=1713&kat=2
Pilliroo eksport kosub

Kolme Lääne-Eestis asuva pillirooeksportööri käibed on eelmiste aastatega võrreldes kasvanud kuni poolteist korda.

Eesti suurima pillirooeksportija, Saaremaa firma AS-i Tansar EF juhatuse esimehe Andres Madaliku sõnul on tänavuse hooaja ekspordimahu prognoos 270 000 kahlu ehk 6,5 miljonit krooni.

Viimaste aastatega on Tansari ekspordikäive suurenenud umbes viiendiku võrra. Eelmisel hooajal oli Tansari ekspordikäive 5,2 miljonit krooni ehk 220 000 pilliroo kahlu. Tansar ekspordib roogu katuste ehitamiseks peamiselt Taani, Hollandisse, Rootsi, Saksamaale. Novembrist algaval hooajal loodab firma hakata ilma vahendajateta eksportima ka Suurbritanniasse.

Madaliku sõnul on pilliroo eksport perspektiivikas ning müügimahtusid võiksid suureneda kuni poole võrra. Suurim takistus on selleks käibevahendite nappus, mida peab iga aasta pankadelt laenama ning intresside tasumiseks kulub iga aasta umbes 400 000 krooni, lisas ta.

Madalik märkis, et nii Eestis kui välisturgudel on konkurents tugevnemas, sest oma äri on alustamas hiidlased ning Venemaa ja Valgevene ärimehed.

Euro madalseis mõjutab pilliroo eksporti Madaliku sõnul peamiselt veohindade kaudu, mis moodustab kauba lõpphinnast umbes kolmandiku. "Tugev võitlus käib meil Saksamaa turu pärast poolakatega, kes on turule palju lähemal," ütles Madalik.

Tansar tegeleb ka täispalkmajade ja rookatuste ehitamisega, mis annab firma kogukäibest umbes 50 protsenti. Alates 1993. aastast on firma kolme roomasinasse ja arendusse investeerinud 2,5 miljonit kuni kolm miljonit krooni.
Läänemaal Lihulas asuva firma OÜ Branta juhataja Arvo Miilmets ütles, et selle aasta ekspordikäibe prognoos on umbes kaks miljonit kuni 2,5 miljonit krooni. Miilmets lisas, et tänavune tulemus on umbes poolteist korda parem kui näiteks 1998. aastal.

Branta ekspordib roogu Taani ja Saksamaale. Firma kogub roogu ühe masinaga ning ostab kohalikelt elanikelt kokku. Ka Branta ehitab ise rookatuseid, mis moodustab firma kogukäibest umbes kümnendiku.

Branta on esimene Eesti firma, mis hakkas pilliroogu eksportima, alustades 1991. aastal.
Väiksema rooeksportija AS-i L&L tegevdirektor Koit Mölder ütles, et see aasta oli kehva talve tõttu viletsam kui varasemad aastad. Firmal on viimastel aastatel läinud üldiselt hästi, sest muidu sellega ei tegeleks, ütles Mölder.

BNS/MM BNS 14-09-2000