www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10646&kat=5
Reigi kirik 200-aastane

Laupäeval, 24.augustil kutsub Reigi kogudus kõiki kiriku 200. aastapäeva pidustustele. Jumalateenistusega avatakse keskpäevast hilisõhtuni kestvad pidupäevaüritused Reigi kirikus ja kirikaias.

Kell 12 algaval ja tavalisest pidulikumal jumalateenistusel teenivad koos õpetaja Enn Auksmanniga Saarte praost Veiko Vihuri, Emmaste ja Käina koguduse õpetaja Argo Olesk ning Rapla koguduse õpetaja Mihkel Kukk.

Evald Teras annab kell 14.30 ülevaate Reigi koguduse ja kiriku ajaloost.

Ansambel Hüüd & Hääl esineb kirikus kell 18 ja kell 20 toimub õhtupalvus Taizé lauludega.

Kiriku juures võib veeta terve päeva: kogunetakse vestlusringis, pakutakse lõunaks kehakinnitust. Müüakse loteriipileteid, millest saadud raha läheb koguduse ja kiriku heaks. Korraldatakse ka hõbelusikakorjandus uute armulauariistade tarvis.
Ajaloost
24.augustil 1802. pühitseti 1799.aastal ehitama hakatud Reigi kirik, mille Hiiumaa parun Otto Reinhold Ludwig von Ungern-Sternberg ehitas oma poja, Peterburis mänguvõlgade pärast enesetapu sooritanud Gustav Dietrich Otto mälestuseks. Kirikuhoone on üsna heas korras, kuid kiriku orel on kasutuskõlbmatu ning vajab korrastamist. Reigi kiriku juurde kuulub Reigi pastoraat, mis samuti vajab remonti. Reigi kogudusele kuulub üle 90 hektari maid ja metsi.

Reigi kogudus on mõnevõrra vanem kui kirik. Algselt kuulusid praeguse Reigi kihelkonna alad Saare-Lääne piiskopkonna alla, aastal 1627 Reigi kogudus iseseisvus ja on seega nüüdseks juba 375-aastane. Reigi kogudust nimetatakse praegu kiriku järgi Jeesuse koguduseks. Tegelik ajalooline nimi on aga Reigi Püha Maarja Magdaleena kogudus.

Reigi koguduse õpetajana töötab alates 1998.aasta 1.veebruarist Enn Auksmann, kes on ühtlasi Kärdla ja Pühalepa koguduse õpetaja.

HARDA ROOSNA Hiiu Leht 23-08-2002