www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10484&kat=2
Riigikontrolör Parts: täna parteisse, homme erakonna esimeheks

Riigikontrolöri kohalt presidendile tagasiastumisavalduse esitanud Juhan Parts kinnitas eile oma otsust astuda Res Publica liikmeks, põhjendades seda oma rahulolematusega Eestis valitseva poliitikaga.

Eilsel pressikonverentsil ütles Parts, et kandideerib erakonna esimeheks ning sügisel kohalikel valimistel. Parts rääkis, et ta langetas otsuse riigiametist ära tulla sel teisipäeval pärast puhkust. "Mind ajendasid selleks mitmed kohtumised ja kõnelused riigi- ja kultuuritegelastega, nende kõneluste alatoon oli väga kõhedusttekitav," lisas ta.

Ühe näitena tõi Parts välja Keskerakonna esimehe ja Tallinna linnapea Edgar Savisaare reageeringu riigikohtu otsusele, mis puudutas valimisliitude lubamist. "See tekitas minus kõhedust," ütles ta.

Parts märkis oma avalduses, et Eestis valitseb usaldamatus ja teineteisest möödarääkimine. "Seega on vaja muudatusi ja ma ei tahtnud jääda kõrvaltvaatajaks," ütles ta.

Res Publicasse astumist põhjendas Parts sellega, et erakond on uus ja selles on hoogne jõud. Ühtlasi ei välistanud tulevane erakonna liige, et Res Publica võiks tulevikus ühineda mingi erakonnaga. "See tundub olevat ratsionaalne. Alates 1992. aastast olen ma lugenud erakondade programme ja laias laastus on neil kõigil sarnane tekst," ütles ta.
Samal ajal ei nimetanud Parts võimalikke erakondi, millega Res Publica võiks liituda.

Enne riigiametist tagasiastumist ja poliitikasse minekut konsulteeris Parts õiguskantsler Allar Jõksiga, kes Partsi sõnul ei näinud tema ennetähtaegses ametist tagasiastumises midagi põhiseaduse- või mõne muu seaduse vastast.

"Igal kodanikul on õigus teenida riiki just nii, nagu ta õigeks peab," lisas ta.

Parts ütles, et Eesti vajab tuleva aasta riigikogu valmisteks värsket verd.
Res Publica esimees Rein Taagepera tervitas Partsi otsust astuda Res Publica liikmeks.

"Kui senine riigikontrolör Juhan Parts on otsustanud astuda Res Publica liikmeks, siis tervitan sellist otsust ja loodan, et ta asub ka esimehekandidaadiks meie teiste tublide kandidaatide kõrvale," ütles Taagepera Res Publica pressiesindaja vahendusel.
"Parts on Eestis laialt tuntud ja tal on hea maine riigi kulutuste vaoshoidjana," lisas Taagepera.

Parts ütles, et kevadel kutsus Taagepera teda erakonda. Tol korral vastas ta kutsele eitavalt, kuid mõtles pärast suvepuhkust ümber. Partsi sõnul lahkub ta seniselt ametikohalt kerge südamega.

"1. septembril saab valmis riigikontrolli aastaraport, valmis on kolme aasta strateegiad ning riigikontrollis on olemas meeskond, kes töötab ühise eesmärgi nimel," ütles ta.

Kuni uue riigikontrolöri ametissenimetamiseni täidab alates esmaspäevast riigikontrolöri ülesandeid peakontrolör Jüri Kõrge. Uue riigikontrolöri peab ametisse nimetama riigikogu presidendi ettepanekul.

MM/BNS Meie Maa 10-08-2002