www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10462&kat=1
Kaasiku tallu saabus kevad

Augusti alguses hakkas Mullutu külas Kaasiku talus õitsema 40-aastane õunapuu. Perenaise Hilja Salumaa sõnul on puu igal aastal päris head saaki andnud ning eriti rikkaliku õunasaagi kogus Kaasiku pere sellelt puult möödunud sügisel.

Dendroloog Aleksei Paivel ütles, et viljapuude teistkordne õitsemine suvel või sügise hakul on tõesti haruldane. Ilupuudel esineb sellist nähtust sagedamini.

“Näiteks ka rubiinia õitseb praegu teist korda. Varakevadel enne lehtimist õitsev kollaseõieline forsüütia võib harvadel juhtudel teist korda sügiselgi õitseda. Augustis õitsevatest õunapuudest ei ole palju kuulda olnud. Võimatu see aga pole. Tänavune suvi on ju erandlik. Alguses oli kuum, siis sadas kõvasti, nüüd on jälle palav. See ärgitab,” selgitas Aleksei Paivel.

Suvel või sügisel õitsevat õunapuud pole Kaasiku talu 65-aastane perenaine oma elus veel näinud. “Kevadel oli puu õisi täis. Siis korraga kukkusid need maha. Ju ta nüüd teeb uue katse, et jõuluks meile värsket saaki anda,” rõõmustas Hilja Salumaa.

Kuigi vilju võib kahe käe sõrmedel üles lugeda, on need siiski olemas. “Kevadel saeti puul latv maha, ei tea kas siis sellepärast nüüd teist korda õitsema hakkas? Teistel puudel siin saagisime ka, aga nemad ei õitse,” otsib perenaine nähtusele vastust. Õied on puu noorematel okstel.

Mujalgi Eestimaal on õunapuud teist korda õide puhkenud. Teisipäevane Postimees kirjutas, et ka Viljandimaal Halliste vallas Rimmu talus õitseb “Lambanina.” Postimeeski toob imelise loodusnähtuse põhjustajaks erakordse suve. “Kesksuvine põud kiirendas õiealgete teket ning sellele järgnenud vihm ergutas õisi enneaegselt puhkema,” märkis Postimees.

Aare Laine Meie Maa 09-08-2002