www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10377&kat=5
Päästeamet manitseb äikese ajal ettevaatlikkusele

Äikese korral tuleb osata õigesti käituda, et möllav pikne ei põhjustaks traagilisi õnnetusi.

Eelmisel aastal möllanud äikesetormid nõudsid Eestis kaks inimelu ja üks inimene sai raskeid vigastusi.

Tallinna Päästeameti pressiesindaja Priit Laos soovitab võimalusel äikese ajaks kõik tegevused katkestada. Kindlasti tuleks pistikust välja tõmmata elektriga töötavad aparaadid: kodumasinad, televiisor.

Arvutid peab kõikidest välistest võrkudest lahti ühendama. Telerilt tuleks eemaldada antenn. Elektrisüsteemi tabanud välk ei pruugi tingimata tappa, kuid lööb süsteemi tasakaalust välja ning rikub seadmed.

Lämbele ilmale vaatamata tuleks äikese ajal sulgeda aknad, sest nende kaudu võib tuppa pääseda ettearvamatu keravälk.

Mahalangenud elektrijuhtmeid ei tohi mingil juhul puutuda. Maas vedelevat liini märgates helistage kohe telefonil 112 või Eesti Energia klienditelefonil 1545.

Äikese ajal tuleks püsida turvalises kohas. Kindlasti ei tohi viibida suurte puude läheduses. Täiesti vale on puu alla vihmavarju minek. Välk võib puud tabada ning purunev puu on väga ohtlik.

Äikese ajal ei tohi ujuma minna ega mingil muul põhjusel vees viibida, sest vesi on hea elektrijuht. Tekkiv pingeväli ohustab elu ka siis, kui välk ei taba vees olijat, vaid veepinda.

Autot peetakse äikese ajal üldiselt turvaliseks, kuid Priit Laos soovitab võimalusel ka autosõitu edasi lükata piksemöllu lakkamiseni, sest ohtu kujutavad, näiteks, äikesetormis murduvad puud.

BNS 02-08-2002