www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10372&kat=1
Saaremaal ehitatud viikingilaev sai eile veeristsed

Eile hommikul lasti Nasva sadamas vette üle 750 aasta esimene Saaremaal ehitatud viikingilaev.

Saare Paadi juhataja Peeter Laumi sõnul on vast vette lastud laev ehitatud Norra viikingimuuseumist toodud jooniste järgi. “Esialgsed joonised on Norrast, aga disainer pidi vanad joonised kaasaja nõuetele vastavaks tegema,” märkis Laum.

Ajaloolane Bruno Pao rääkis, et kuusteist meetrit pikk ning neli meetrit lai laev on tüüpilise saarlaste viikingilaeva suurusega, kuid siiski esinevad mõned erinevused. “Saarlaste laevadel olid plangud, millest ehitati õhemad. Selline jäik laev ei pea tormis astu, laev pidi ikka nõtke olema,” selgitas Pao.

Laeval on kolm aerupaari ning aerutajad peavad istuma puidust kastidel. Kuna ligi viie tonnise laeva süvis on umbes meeter, siis paigutatakse ballastiks veel umbes kaks ja pool tonni raudkive masti ümber.

Bruno Pao oletas, et muiste ehitasid viikingid laeva terve kogukonnaga umbes aasta otsa. “Kuid seda ei tea täpselt keegi öelda,” märkis ta.

Saare Paat ehitas laeva kaks ja pool aastat vahelduva eduga, kuna laeva omanikud pidevalt vahetusid.
Lõpuks laev siiski Eestisse ei jää. Praegune omanik, austerlane Günter Neumann ise laeva vette laskmisel kohal polnud ning Peeter Laumi andmeil tahab Neumann hakata laeva kasutama inimestele lõbusõidu tegemiseks.

“Kõigepealt viiakse laev Hollandisse ja siis sealt Vahemerre lõbusõidulaevaks,” rääkis Laum.

Omanikule on laev seni maksma läinud veidi alla miljoni krooni, kuid Laumi hinnangul tuleb teist sama palju veel kulutada, et laev täiesti valmis oleks. “Ligi kahe miljoniline lõbu on see laev, kuid Soomes maksaks see sama summa markades,” märkis ta.

Merepäevade raames sõidab viikingilaev laupäeval kell 17 Kuressaare jahisadamasse.

Sergo Selder Meie Maa 02-08-2002