www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10237&kat=1
Priit Vesilind otsib Saaremaalt raamatu jaoks materjali

Maailmakuulus eestlasest ajakirjanik Priit J. Vesilind tuli paariks päevaks Saaremaale, et leida materjali inimese ning hobuse vahelistest erilistest ning erinevatest suhetest rääkivale raamatule.

“Saaremaalt me otsime tööhobust, künnihobust, kes töötab farmis, kuid saime aru, et sellist on kõikjalt väga raske leida,” rääkis Vesilind oma Saaremaal viibimise kohta.

Vesilinnu sõnul soovib ta koos fotograaf Matthias Klumiga leida kuni seitse erinevat tüüpi suhet inimeste ja hobuste vahel ja sellest raamatu kirjutada. Sellel otsingul käiakse mitmes erinevas riigis.

“On midagi väga erilist, kui mitte öelda maagilist inimeste ja hobuste vahel, inimesed muutuvad sageli väga kiindunuks,” ütles Vesilind.

Seni on huvitavat materjali leitud Rootsist, kus on tütarlaps, kes treenib hobuseid ning veel on uuritud noort tütarlast Dublinist. “Tema elab oma hobusega slummis, väga vaeses kohas ning hobune on aidanud tal tuua end pinnale ja põgeneda sealse anarhia, narkootikumide ja lootusetuse eest. Tema suhe hobusesse on kui sõpra ja päästjasse,” kirjeldas Vesilind ühte näidet. “Sel juhul igatahes hobune päästis tütarlapse. Tema isa suri heroiini üledoosi, kuid tüdruk on puhas ja ütleb, et see on tänu hobusele.”

Eile vestles kirjanik Saaremaal hobusekasvataja Martin Kivisooga, kuid ei olnud kindel, kas sellest vestlusest midagi sünnib. “Praegu ma pole kindel, et me õiges kohas oleme. Kõik räägivad mulle, et siit on väga raske leida, mida ma otsin,” ütles Vesilind. “Me otsime kedagi, kellel on ainult hobune, mitte näiteks traktor veel abiks. Võibolla me peaksime minema Virumaale või Võrumaale, kuid võibolla peame isegi minema Venemaale.”

Käib Eestis igal aastal

Tavaliselt on Priit Vesilind leidnud hobuse ja peremehe enne, kui kuhugi sügavamalt uurima läheb, kuid Eestis on olnud keeruline. “Mul on sõber Tallinnas, kes kaks nädalat eeltööd tegi, kuid ei leidnud mitte kedagi.”
Kui tööhobuse otsingud lõppenud, läheb kirjanik veel Mongooliasse, kus tahab elada hobusekarjustega ning Prantsusmaale ühe tsirkusehobuse lugu uurima. “Veel on plaanis leida üks kauboi Ameerika läänest New Mexicost,” loetles Vesilind.

Viimati käis Vesilind Saaremaal kolm aastat tagasi, kui kirjutas National Geographic’ule artiklit viikingitest, kuid Eestis käib ta pea igal aastal, kuna on siit pärit. “Mu poeg elab Eestis. Tahtsin teda nagunii külastada. Lootsin, et kui ma tulen, et siis leian ka hobuse ise.” Eestisse elama tulla Vesilind siiski ei kavatse, kuna on juba 52 aastat Ameerikas elanud.

Priit Vesilinnu sõnul pole võimatu, et tema pere väga ammustest aegadest Saaremaalt pärit on. “Perekonnanimi Vesilind, nagu räägitakse, tuleb ühe laeva nimest, mis võis tulla Saaremaalt. Nii et meil võib olla perekond siit pärit mingi 300-400 aastat tagasi, kuid täpselt ei tea, keegi pole perekonna ajalugu nii kaugele uurinud,” sõnas ta.

Priit Vesilind on sündinud 1943. aastal Tallinnas, Pirital.
1944. aastal lahkus perekond Eestist ja jõudis läbi Tshehhoslovakkia Lääne-Saksamaale põgenikelaagrisse. 1949. aastal asus perekond elama USAsse, Pennsylvania osariigi väikelinna Beaverisse.

Bakalauruse kraadi sai New Yorki osariigis asuvast Colgate ülikoolist, magistrikraadi fotoajakirjanduse alal New Yorki osariigi Syracuse ülikoolist.

Töötanud Atlanta Journali spordireporterina, Providence Journali reporter-fotograafina ja alates 1973. aastast National Geographicu korrespondendina. Veebruarist 2002 on vabakutseline ajakirjanik.

Sergo Selder Meie Maa 24-07-2002