www.saarlane.ee/uudised/uudis.asp?newsid=10001&kat=3
Eksperdid hoiatavad al-Qaeda löögivõime eestTerrorismieksperdid seavad kahtluse alla al-Qaeda hiljutise väite, nagu oleks nad säilitanud peaaegu kogu oma kõrgeima juhtkonna ning löögivõime. Kuid asjatundjad hoiatavad, et terroriühendus on jätkuvalt väga ohtlik, ülemaailmse ulatusega ning võimeline ründama nii lihtsate kui ka keerukate tehniliste vahenditega.

Terrorismivastane sõda võib olla küll andnud al-Qaedale paar mõjusat paremsirget, kuid vastane on endiselt jalul ning surmavalt ohtlik.

Plahvatused Tuneesias ning Pakistanis, samuti luhtunud rünnak Briti laevadele Maroko ranniku lähedal kannavad ekspertide hinnangul kõik al-Qaeda pitserit.

Šoti St Andrewsi ülikooli Terrorismi ja poliitilise vägivalla uuringute keskuse asedirektor Magnus Ranstorp hindab, et vahistamised ning sõjategevus on noppinud tänaseks umbes veerandi al-Qaeda juhtkonnast. Samas pole see näitaja kuigivõrd oluline, kuna organisatsiooni rakukesed viivad paljusid operatsioone läbi kõrgematest juhtidest sõltumatult.

Eksperdid on mures, et lisaks tavapärastele rünnakutele keskenduvad al-Qaeda võitlejad üha enam küberterrorismile. USA uurijad on leidnud tõendeid, et al-Qaeda spetsialistid on uurinud pikalt võrgulehekülgi, mis pakuvad õpetusi, kuidas juhtida energia-, vee-, transpordi- ja sidevõrke.

Ajalehe Washington Post andmetel kardavad USA võimud, et terroristid tahavad põhjustada massilisi inimkaotusi tungides arvutivõrkudesse, mis kontrollivad hüdrojaamade hiidtammisid ning elektrienergia jaotusvõrgustikke.

Ekspert Ranstorpi hinnangul kulub al-Qaeda struktuuride lammutamiseks aastaid:

“Maailmas on mitmeid märkimisväärseid piirkondi, kus nad suudavad jätkuvalt opereerida või regrupeeruda, saamaks logistilist toetust ning võtmaks vaatluse alla sihtmärke,” seletab ta. “Eriti on nad suutelised suhtlema märkamatult, kasutades selleks globaliseerumise instrumente.”

Washingtonis paikneva Strateegiliste ja Rahvusvaheliste Uuringute keskuse analüütiku Phil Andersoni kinnitusel armastavad terroristid rünnata sealt, kus on oodata vähim vastupanu. Mis puudutab USAd, siis üritavad nad põhjustada nii füüsilisi kui psühholoogilisi kahjustusi – ning võimaluse korral massihävitusrelvadega.

“Nad katsuvad saavutada midagi suurt,” usub ekspert. “Nad üritavad tappa nii palju inimesi ning hävitada nii palju infrastruktuuri kui võimalik. Kuid ma usun, et nad on rahul teadmisega, et on suutnud häirida elutegevust üheksa kuu vältel ning ilmselt veel palju kauemakski. See vastab nende eesmärkidele viia riik pikaks ajaks madalseisu. Ning nad on väga kannatlikud inimesed,” hoiatab ta.

Prantsuse terrorismiekspert Guilliaume Dasquie leiab, et Euroopas al-Qaeda suurrünnakuid esialgu karta ei tasu. Küll tuleks eurooplastel olla ettevaatlik mujal.

“Ilma logistilise võrgustikuta pole terroristid efektiivsed. Seetõttu eelistavad nad pigem rünnata Euroopa huve piiri taga kui Euroopas endas,” arvab analüütik.

Usutakse, et USA rünnakute ootuses pages Afganistanist juba enne 11. septembrit sadu al-Qaeda juhte. Üle maailma töötab aga organisatsiooni hüvanguks hinnanguliselt tuhandeid terroriste.

Krister Paris Vaba Euroopa 02-07-2002